Jacek Kaspszyk: muzycy orkiestry Polskiego Radia uznali mnie za dobrą inwestycję

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:58
- Patrząc z perspektywy, czuję ogromną wdzięczność, że WOSPRiTV zaopiekował się mną na początku mojej kariery - mówił w audycji z okazji 95. urodzin Polskiego Radia dyrygent Jacek Kaspszyk, dwukrotny dyrektor radiowej orkiestry w Katowicach i laureat "Diamentowej Batuty”, nagrody zarządu PR.
Audio
Jacek Kaspszyk
Jacek KaspszykFoto: PR2/Grzegorz Śledź

Gość Jacka Hawryluka opowiadał, że to właśnie podczas pracy dla Polskiego Radia zadebiutował za granicą. Na koncert muzyki klasycznej we Włoszech przyjechał jednak spóźniony z powodu strajku linii lotniczych. – Koncert rozpoczął się o północy. Publiczność została i bardzo kibicowała, a mnie poproszono, bym już się nie przebierał, dlatego IX symfonię Beethovena dyrygowałem w dżinsach – wspominał artysta.

Jacek Kaspszyk z Polskim Radiem współpracował także w roku 1981, w przededniu stanu wojennego. Jak wspominał, ówczesna atmosfera ze względu na nieustające strajki była trudna, a napięcie można było odczuć także podczas występów. Wielu muzyków starało się jednak manifestować swoje poparcie, wpinając znaki „Solidarności” w klapy fraków i marynarek przed jednym z koncertów w Poznaniu. – Telewizja nie chciała się na to wtedy oczywiście zgodzić, choć po pewnych słownych przepychankach orkiestra wystąpiła w przypinkach. Retransmisji jednak nie zrobiono – opowiadał Kaspszyk.

W swoich wspomnieniach z okazji 95-lecia Polskiego Radia wyjaśniał ponadto charakter swojej relacji z orkiestrą. Jak mówił, wytwarzające się niekiedy porozumienie bez słów skutkuje zaufaniem między orkiestrą a dyrygentem i obopólną przyjemnością z koncertowania. – Jest to coś ponad gesty i granie. Jestem szczęśliwy, że parę razy mi się to udało, bo nie zawsze to występuje – przyznawał gość Jacka Hawryluka.

Jak dodał prowadzący, orkiestra Polskiego Radia była jedyną instytucją, do której dyrygent wrócił po latach na stanowisko dyrektorskie. Jacek Kaspszyk kierował WOSPRiTV na początku lat 80., późniejszym NOSPR-em zarządzał w latach 2009-2011.

Słynny dyrygent opowiadał także o muzycznych mistrzach, z którymi w czasie kierowania orkiestrą mógł współpracować: Włodzimierzu Kotońskim, Jerzym Maksymiuku, Władysławie Wochniaku, Stanisławie Wisłowskim czy Andrzeju Hiolskim. 

***

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Gość: Jacek Kaspszyk

Data emisji: 1.02.2020

Godzina emisji: 17.00-19.00


Zobacz więcej na temat: Jacek Kaspszyk Jacek Hawryluk
Czytaj także

Kaspszyk: utwory Szymanowskiego to przepis na sukces

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:00
- Aleksandra Kurzak nagrywa na tej płycie po raz pierwszy Karola Szymanowskiego i mogę zapewnić, że nigdy nie słyszałem lepiej zaśpiewanych "Litanii do Marii Panny" – podkreślił Jacek Kaspszyk, opowiadając o płycie z serii "Warsaw Philharmonic", prezentującej wybrane utwory słynnego polskiego kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koryfeusze Muzyki Polskiej 2017

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 16:00
To nagroda ustanowiona przez środowisko muzyczne i przez to środowisko jest przyznawana najwybitniejszym jej przedstawicielom. Już wkrótce rozstrzygnięcie 7. edycji tego wydarzenia. Gościem Weekendu kulturalnego był Paweł Kapuła dyrygent, asystent maestro Jacka Kaspszyka, dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie, nominowany do nagrody w nowej kategorii - Debiut roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Leszczyński: próba zjazdu z Kasprowego skończyła się dla mnie złamaną nartą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 10:30
- Kierując kołem naukowym studentów teorii organizowaliśmy w Zakopanem obozy naukowe. Jeden z nich zwłaszcza utkwił mi w pamięci - mówił w Dwójkowym cyklu "Zapiski ze współczesności" zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina do spraw edukacji muzycznej, nagrań i koncertów.
rozwiń zwiń