Dzień 6. "To był pojedynek na Barkarolę i Poloneza op. 22"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 22:57
- Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur oraz Barkarola Fis-dur to najtrudniejsze dzieła w twórczości Chopina. Wydawałoby się, że zmierzenie się z tymi utworami wymaga pewnej dojrzałości – komentowała występy pianistów w pierwszej sesji wieczornej drugiego etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Róża Światczyńska.
Kyohei Sorita
Kyohei SoritaFoto: NIFC

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Pierwszego dnia drugiego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego w sesji wieczornej zaprezentowało się sześcioro pianistów: Hao RaoSohgo SawadaAristo ShamMiyu ShindoTalon SmithKyohei Sorita.

Wieczorna sesja 9.10

[YouTube NIFC]

Każdy z uczestników wykonał Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur, a czworo z nich zdecydowało się na Barkarolę Fis-dur.  Młodym ludziom wydaje się, że są to niezwykle efektowne utwory. Wydaje się, że emocjonalność Barkaroli Fis-dur jest taka oczywista, romantyczna. Myślą, że tak łatwo stworzyć nastrój w Andante spianato i tak łatwo popisać się wirtuozerią w Polonezie Es-dur, a wszystko to tylko pozory  powiedziała Róża Światczyńska w Dwójkowym studiu w Filharmonii Narodowej.


Posłuchaj
18:44 Dwójka Konkurs Chopinowski podsumowanie wieczoru 1 9.10.2021.mp3 Klaudia Baranowska, Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski podsumowują sesję wieczorną pierwszego dnia drugiego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego, cz. 1 (Dwójka)

23:16 Dwójka Konkurs Chopinowski podsumowanie wieczoru 2 9.10.2021.mp3 Klaudia Baranowska, Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski podsumowują sesję wieczorną pierwszego dnia drugiego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego, cz. 2 (Dwójka)  

Najwięcej pochwał naszych ekspertów zebrał 27-letni Japończyk Kyohei Sorita, który wystąpił na koniec sesji wieczornej.  Wreszcie miałem poczucie, że słucham dobrze ułożonego programu, co dzisiaj niestety należało do rzadkości. Zaczął od Walca w tonacji F-dur, bo to była dzisiaj jego ulubiona tonacja, ale to był świetny pomysł, ponieważ zrobił z tego walca wprowadzenie do Ronda à la Mazur. W pierwszej chwili troszkę się zdystansowałam, bo wydawało mi się, że trochę za grubą kreską tego walca rysuje. Widocznie jednak to była taka koncepcja, żeby przygotować rondo w tej samej tonacji, bo przecież prawie połączył te utwory i znakomicie wszedł w klimat Ronda à la Mazur podsumowała Róża Światczyńska.


Posłuchaj
03:53 Dwójka Konkurs Chopinowski 9.10.2021 olejniczak.mp3 Janusz Olejniczak, jeden z jurorów Konkursu Chopinowskiego, podsumowuje pierwszy etap (Dwójka) 

Drugim pianistą, który wzbudził uznanie dziennikarzy Dwójki, był 17-letni Hao Rao z Chin.  Zrealizował chyba wszystko to, co miał pomyślane na ten występ. Dość pewnie grał. Jeżeli nawet coś mu się tam zdarzyło, to to było tak miłe, że właściwie można nad tym przejść do porządku dziennego – stwierdził Marcin Majchrowski.

– Emocjonalność tego młodego chłopaka była prawdziwie szczera. Może momentami raziła sentymentem, ale on miał zdolność komunikowania się ze słuchaczami  dodała Róża Światczyńska.

Hao Rao po występie w drugim etapie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Po Hao Rao zaprezentował się 23-letni Japończyk Sohgo Sawada. – Pokazał inną twarz, bardziej atletyczną niż w pierwszym etapie. Niestety zdarzyło mu się dość dużo potknięć. Zastanawiam się, co było tego przyczyną. Czy to dobre samopoczucie, które go ukształtowało do tego etapu, czy coś innego – mówił Marcin Majchrowski.

 Myślę, że on zdjął jakby nogę z hamulca. Zupełnie nie powstrzymywał swoich emocji, oddawał je w całej pełni  podkreśliła Klaudia Baranowska.

Janusz Olejniczak podsumowuje pierwszy etap:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Jako kolejny wystąpił Aristo Sham (Chiny, Hongkong).  Miałam wrażenie, że był bardzo nastawiony na popis wirtuozowski. Zresztą to jest cudowne dziecko, gra od maleńkości, pokazują go wszystkie telewizje, jest medialną gwiazdą. Prawdopodobnie też z takim nastawieniem tu przyjechał, żeby odnieść sukces  mówiła o 25-latku Róża Światczyńska.


Posłuchaj
04:46 Dwójka Konkurs Chopinowski 9.10.2021 warszawa.mp3 Muzyka Chopina w przestrzeni Warszawy (Dwójka) 

Jedyną pianistką podczas sobotniej (9.10) sesji wieczornej była 19-letnia Miyu Shindo z Japonii.  Po raz pierwszy zapisałam dzisiaj wreszcie w swoich notatkach: "było rubato". Bardzo się cieszę z tego powodu – wyznała Róża Światczyńska.

Jako rozczarowujący komentatorzy uznali z kolei występ Talona Smitha (USA) Przyznam, że byłam bardzo ciekawa tego występu. Pianista wzbudził moją sympatię w pierwszym etapie, ale jednak trochę się rozczarowałam  oceniła Klaudia Baranowska.

Po porannej sesji przesłuchań występy pianistów w Studiu Konkursowym Dwójki tak podsumowali Klaudia Baranowska, Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Pierwszy dzień II etapu - za kulisami:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Prowadzenie: Klaudia Baranowska, Róża ŚwiatczyńskaMarcin Majchrowski

Data emisji: 9.10.2021

Godzina emisji: 19.20 i 21.45

Sponsorzy Sponsorzy

pg

Czytaj także

Znamy wyniki I etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 21:56
W czwartkowy wieczór (7.10) poznaliśmy nazwiska 45 pianistów, którzy zakwalifikowali się do II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród nich znalazło się również 9 Polaków. Tegoroczne zmagania młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień 6. "II etap to zdecydowanie większe wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 15:00
- W jego wykonaniu trochę zabrakło mi zakończenia, tego finalnego akordu fortissimo. Mam wrażenie, że trochę boi się wykraczać poza pewien poziom ekspresji, pozwolić sobie na więcej. Mało kto z młodych pianistów tak wodzi walca jak on, Walc cis-moll był popisowy - tak mówiła Róża Światczyńska o występie polskiego pianisty Kamila Pacholca w pierwszej sesji porannej przesłuchań II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń