Dzień 12. "Nikolay Khozyainov należy do absolutnych faworytów konkursu"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 17:10
- Zaprezentował bardzo wysoką formę w tym etapie, potwierdzając to, że nasze pochwały wygłaszane po jego wcześniejszych występach nie były na wyrost - mówił po występie Nikolaya Khozyainova w ostatniej sesji porannej III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego Marcin Majchrowski.
Nikolay Khozyanov
Nikolay KhozyanovFoto: Darek Golik/NIFC

Sesja poranna 16.10

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

W sobotniej (16.10), ostatniej już porannej sesji III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wystąpiło czworo pianistów. Zaczął Rosjanin Nikolay Khozyainov, od samego początku zbierający w Warszawie dobre recenzje.

- Zaprezentował się znakomicie i przyznam, że zrobił na mnie ogromne wrażenie. Podobnie zresztą jak w II etapie. Dojrzały, świadomy pianista, intelektualista. Ciekawie skonstruowany, spójny program. Bardzo liczyłam na jego mazurki i się nie zawiodłam - komentowała Klaudia Baranowska.

- Jestem coraz bardziej zafascynowany jego grą. Dziś mieliśmy do czynienia z wycyzelowaną w całości konstrukcją recitalu. To jest to, na co bardzo liczymy w tym etapie. Nie tylko przecież na skonstruowanie sonaty, nie tylko na to, że pianiści pokażą mazurkową formę i styl, ale też układ. I ten układ był u Khozyainova czymś absolutnie koherentnym, spójnym od początku do końca - chwalił reprezentanta Rosji Andrzej Sułek.


Posłuchaj
17:05 2021_10_16 12_08_05_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Klaudia Baranowska, Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski podsumowują ostatnią sesję poranną III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 1. (Dwójka)

25:07 2021_10_16 14_33_54_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Klaudia Baranowska, Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski podsumowują ostatnią sesję poranną III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 2. (Dwójka)  

Na estradę Filharmonii Narodowej jako druga wyszła Su Yeon Kim z Korei Południowej. - Zaczęła od Fantazji f–moll, przebiegła przez mazurki, potem była Tarantella As-dur, która okazała się taką chwilą oddechu w układzie jej programu, no i zakończyła Sonatą h-moll. Uderzyła mnie dźwiękowa jednorodność, homogeniczność jej estradowej prezentacji. O ile Khozyainov w mazurkach starał się spojrzeć na te tańce ludowe przez pryzmat być może jakiejś Chopinowskiej wizji z oddali, o tyle Su Yeon Kim była bardzo konkretna. Brakowało mi tam zróżnicowania rytmicznego - stwierdził Andrzej Sułek.

Su Yeon Kim po III etapie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Po 20-minutowej przerwie wystąpiła kolejna pianistka - Aimi Kobayashi z Japonii. - Próbuję ją jakoś zdefiniować w tej stawce półfinalistów. Ona ma w sobie pewną złość. Nie chcę, żeby państwo myśleli o agresji czy czymś negatywnym, natomiast ona podchodzi do tego konkursu z pewną zaczepnością; chyba właśnie złość jest tu słowem najbardziej adekwatnym. Dość krzyczącym przykładem było ostanie preludium z opus 28, ale ta złość gdzieś pojawiała się też w mazurkach - przekonywał Andrzej Sułek.

Aimi Kobayashi po III etapie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]


Posłuchaj
06:27 Dwójka Konkurs Chopinowski 16.10.2021 joffe.mp3 Rozmowa z Diną Joffe, jurorką XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka) 

Na koniec sesji wystąpił reprezentant Polski - Mateusz Krzyżowski. Student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie wykonał mazurki op. 56 (Mazurek H-dur, Mazurek C-dur, Mazurek c-moll) oraz cykl Preludiów op. 28.

- Trzeba to zaznaczyć. W tak młodym wieku, Mateusz Krzyżowski ma 21 lat, wykonać cykl Preludiów to duże osiągnięcie - powiedziała Klaudia Baranowska.

Marcin Majchrowski dodał, że dramaturgia tego opus jest tak wymagająca, że jest to wyzwanie dla właściwie każdego koncertującego pianisty. Przy czym nie wszyscy w ogóle próbują sięgać po preludia Chopina. - Mateuszowi Krzyżowskiemu chyba najbardziej przekonująco wyszło to gdzieś w połowie całego opus 28 - ocenił Dwójkowy ekspert.


Posłuchaj
05:16 Dwójka Konkurs Chopinowski 16.10.2021 żaby.mp3 Aleksander Laskowski o popularności żab z Żelazowej Woli (Dwójka) 

Podsumowanie sesji porannej

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Nazwiska finalistów poznamy po sobotniej (16.10) sesji wieczornej III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego.

***

Prowadzenie: Klaudia Baranowska, Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski

Data emisji: 16.10.2021

Godzina emisji: 12.10 i 14.30

sponsorzy_artykul.png sponsorzy_artykul.png

pg

Czytaj także

Znamy wyniki II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 20:50
Poznaliśmy (we wtorkowy wieczór, 12.10) nazwiska 23 pianistów, którzy zakwalifikowali się do III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród nich znalazło się również sześciu Polaków. Tegoroczne zmagania młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień 11. "J J Jun Li Bui to kandydat do nagrody Polskiego Radia za mazurki"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 15:00
- Bogactwo kolorów, połączenie liryzmu kujawiaka z zadziornością oberka, wspaniałe zakończenia każdego z mazurków - tak Róża Światczyńska komentowała występ pianisty reprezentującego Kanadę w piątkowej (15.10) sesji porannej III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień 11. "Zastanawiam się, po co Alexander Gadjiev w ogóle tu przyjechał"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 22:53
- To wizjoner, rewolucjonista z płomieniem rewolucyjnym w oczach. Cały czas się zastanawiałam, słuchając jego występu, po co on w ogóle przyjechał na Konkurs Chopinowski. Jemu konkurs jest kompletnie niepotrzebny. On jest zupełnie niekonkursowym typem, ponieważ nie mieści się w granicach obiektywnej oceny - mówiła po piątkowym (15.10) występie Alexandra Gadjieva w III etapie XVIII Konkursu Chopinowskiego Róża Światczyńska.
rozwiń zwiń