"To skrajnie różne osobowości". Światczyńska o finalistach XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 01:40
Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec to dwóch Polaków, których usłyszymy w finale XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Werdykt jurorów ogłoszono późnym wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jury do ostatniej rundy zmagań pianistów zakwalifikowało 12 uczestników z 10 krajów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Leszek Szymański

Ogłoszenie wyników III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

[Youtube NIFC]

Decyzję jurorów skomentowała dziennikarka Programu 2. Polskiego Radia Róża Światczyńska. Redaktorka przyznała, że większość jej faworytów znalazła się w finale. 

Czytaj także:
PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

- Cieszę się bardzo, że nasze opinie się pokrywają z jurorami. Jestem natomiast zaskoczona nieobecnością kilkorga pianistów, których chętnie bym widziała w finale, ponieważ zaprezentowali się z bardzo korzystnej strony i przedstawili nam swoje bardzo dojrzałe wizje muzyki Fryderyka Chopina, a jednak nie znajdziemy ich w finale pomimo poszerzenia grona finalistów do 12 osób - mówiła publicystka. 

Posłuchaj
00:29 11349870_1.mp3 Róża Światczyńska o wynikach III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego. (IAR)

Róża Światczyńska powiedziała, że podczas finałów usłyszymy skrajnie różne osobowości artystyczne. - Rozrzut gustów i kryteria, jakimi posługiwało się jury w tym konkursie na tym etapie, jest dosyć szeroki, skoro znajdujemy w finale tak skrajnie różne osobowości jak wizjoner, romantyczny wichrzyciel Alexander Gadjiev, a na drugim biegunie ognisty Hiszpan, Martin Garcia Garcia, niezwykle barwny pianista, obdarzony spontaniczną osobowością, którego interpretacje bardzo często wykraczają poza kanony wykonawcze - oceniła dziennikarka. 

Posłuchaj
00:28 11349870_2.mp3 Róża Światczyńska o finalistach XVIII Konkursu Chopinowskiego. (IAR)

"Wielka gra. Rzecz o Konkursach Chopinowskich". Wspomnienia Jerzego Waldorffa >>>

Finał XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina rozpocznie się 18 października i potrwa do 20 października. Przesłuchania konkursowe będą się odbywać od godz. 18.00. Tym razem pianiści staną przed wyzwaniem wykonania Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 albo Koncertu fortepianowego f-moll op. 21.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina potrwa do 23 października 2021 roku.

Dzień 11. "Zastanawiam się, po co Alexander Gadjiev w ogóle tu przyjechał" >>>

***

Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, transmituje całość Konkursu Chopinowskiego - wszystkie przesłuchania w każdym z etapów i wszystkie koncerty - począwszy od uroczystego wieczoru inauguracyjnego, aż po koncert laureatów.

Codzienne transmisje wzbogacone są bieżącymi informacjami, relacjami oraz rozmowami - z jurorami, uczestnikami konkursu i ekspertami - nadawanymi ze specjalnego Studia Konkursowego Programu 2 Polskiego Radia w Filharmonii Narodowej. Zapraszamy także do słuchania archiwalnych materiałów z poprzednich konkursów.

Sponsorzy Sponsorzy

Czytaj także

Anna Brzezińska: symbolika Fryderyka Chopina jest w nas silnie zakorzeniona

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 18:46
- Projektowanie plakatu związanego z Chopinem jest trudne. Mamy skojarzenie z jego portretem, Żelazową Wolą i wierzbami, jesienią. Artysta ma więc za zadanie stworzyć plakat tak, że kiedy na niego patrzymy, to właściwie nie potrzebujemy już napisów. I właśnie takie plakaty będziemy pokazywać - mówiła w Dwójce Anna Irena Brzezińska z Galerii SPOT W., gdzie można oglądać wystawę "Muzyka Chopina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego: "Na scenie świat się zatrzymuje"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 13:46
Nigdy nie byłam w tak trudnej emocjonalnie sytuacji. To jest jednocześnie poczucie ekstazy, a z drugiej te emocje są na tyle duże, że nie do końca można je wszystkie kontrolować. To coś z gatunku emocji artystycznych, połączonych ze sportowymi - mówiła w Dwójce Aleksandra Świgut, jedna z uczestniczek XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń