"Wojciech Niedziółka zasłużył na aplauz". Po sesji porannej 3. dnia Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 19:25
- Czekał na ten aplauz publiczności. Na pewno bardzo ciężko na taki efekt pracował i to wszystko mu się należało. Myślę, że to tylko pierwszy krok na tym konkursie, żeby jeszcze inne aplauzy nastąpiły - mówił o występie Wojciecha Niedziółki Marcin Majchrowski. Reprezentant Polski zamykał sesję poranną 3. dnia 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Wojciech Niedziółka podczas 1. etapu 16. Konkursu Wieniawskiego
Wojciech Niedziółka podczas 1. etapu 16. Konkursu WieniawskiegoFoto: print screen z YT

Wojciech Niedziółka ma 19 lat. Od października br. będzie studiował w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie Łukasza Błaszczyka. Jest laureatem I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Telemanna w Poznaniu i I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie oraz II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu.

Młody skrzypek występował już m.in. z orkiestrą Sinfonietta ze Słowacji, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej i Sinfonią Iuventus. Uczestniczył także w programach organizowanych w Stanach Zjednoczonych przez Morningside Music Bridge i Centrum Muzyczne w Lucernie.

Program występu Wojciecha Niedziółki w 1. etapie Konkursu Wieniawskiego:

  • J. S. Bach – Grave & Fuga z Sonaty nr 2 a­-moll, BWV 1003
  • H. Wieniawski – Kaprys A-­dur op. 10 nr 4 Le Staccato
  • N. Paganini – Kaprys e-­moll op. 1 nr 15
  • L. van Beethoven – Sonata nr 10 G-­dur, op. 96, cz. IV Poco Allegretto
  • H. Wieniawski – Fantazja na tematy z opery Ch. Gounoda Faust, op. 20

Z Wojciechem Niedziółką rozmawia Monika Zając:

[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

Przed Polakiem w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprezentowali się: Paul Kropfitsch z Austrii, Hina Maeda z Japonii i Elias David Moncado z Niemiec.


Posłuchaj
59:51 Dwójka wieniawski podsumowanie ranka 10.10.2022.mp3 Podsumowanie sesji porannej 3. dnia 16. Konkursu Wieniawskiego (Dwójka) 

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

Zobacz sesję poranną 3. dnia Konkursu Wieniawskiego:

[YouTube Wieniawski Society]

W tegorocznym Konkursie Polskę reprezentują: Klara Gronet, Maya Alexandra Kasprzak (również Japonia i Niemcy), Judyta Kluza-Sporniak, Robert Łaguniak, Wojciech Niedziółka, Adam Suska, Sulamita Sara Ślubowska i Barbara Ewa Żołnierczyk. Wśród 32 uczestników jest także 6 Japończyków, 4 Chińczyków, 4 obywateli Korei Południowej, 3 Niemców, a także reprezentanci Stanów Zjednoczonych, Austrii, Holandii, Francji, Kazachstanu i Szwajcarii.

Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.

***

Tytuł: Audycja specjalna

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 10.10.2022

Godzina emisji: 17.00

pg

Czytaj także

Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego [HARMONOGRAM]

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 22:00
Trwa XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. W Dwójce transmitujemy zmagania uczestników. Transmisje dostępne są na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo na stronie internetowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Sułek podsumowuje wieczorną sesję 2. dnia przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 11:00
- Jej recital był wyjątkowo wyrównany pod względem poziomu we wszystkich aspektach. Gdybym miał jakiś punkt jej programu szczególnie wyróżnić, to byłby to Bach - mówił Andrzej Sułek o występie Meruert Karmenovej z Kazachstanu, która swoim występem rozpoczęła wieczorny etap niedzielnych przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Trwa I etap przesłuchań

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 14:00
- Sam I etap jest niezwykle różnorodny, bo to i utwory solowe, i Bach, i kaprysy, i Wieniawski oczywiście, i jedna część sonaty Beethovena. Myślę, że mamy tak duży przekrój osobowości muzycznych, że dla każdego coś miłego może się znaleźć, natomiast szukamy osoby, która oczywiście odnajdzie się świetnie w każdym z tych utworów - mówiła w Dwójce Agata Szymczewska, ambasadorka Konkursu Wieniawskiego, zwyciężczyni jego 13. edycji.
rozwiń zwiń