Qingzhu Weng z Chin na zakończenie II etapu Konkursu Wieniawskiego. "Niezwykły talent"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 22:00
- Talent po prostu niezwykły, skrzypek doskonale przygotowany do całego konkursu. Muszę ochłonąć - mówił o występie Qingzhu Wenga Marcin Majchrowski w koncertowym studiu Dwójki. Był to ostatni występ niedzielnego (16.10) wieczoru.
Qingzhu Weng, Chiny
Qingzhu Weng, ChinyFoto: PR2

W niedzielę (16.10) zakończył się II etap Konkursu Wieniawskiego. Ostatnia piątka skrzypków zmierzyła się z tym samym utworem - Symfonią koncertującą Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Uczestnicy wystąpili z towarzyszeniem altowiolistów oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz.

Komentatorzy zgromadzeni w konkursowym studiu Dwójki nie kryli poruszenia ostatnim występem. Na scenie pojawił się Qingzhu Weng (Chiny), a towarzyszyła mu altowiolistka Katarzyna Budnik.

Czytaj także:

Wyłania się lider

- Czuję się trochę jak podczas Konkursu Chopinowskiego rok temu, kiedy wyłaniał się kandydat do najwyższego miejsca na podium, i emocje, poruszające chwile, które wtedy były czymś niezwykłym, są teraz moim doświadczeniem - mówił Andrzej Sułek. - A mam tu na myśli kończącego tę sesję przesłuchań skrzypka Qingzhu Wenga, w domyśle przywołuję natomiast Bruce'a Liu. Nie chcę porównywać ich osobowości artystycznych, ale kaliber, skalę talentu. Mnóstwo piasku przeleci przez sito, aż w końcu pojawia się - oby - ten samorodek - wyjaśnił.

- Tutaj pojawił się wielkiej wagi samorodek, talent po prostu niezwykły, skrzypek doskonale przygotowany do całego konkursu - zgodził się Marcin Majchrowski. - Muszę ochłonąć, bo wciąż jestem tam na dole i słucham tej Symfonii koncertującej Mozarta, tych niezwykłych fraz, tego przepięknego zaczynania i kończenia każdej myśli muzycznej, dialogu, który zrodził się pomiędzy Katarzyną Budnik a Qingzhu Wengiem. Było to 15. wykonanie, a chyba pierwszy raz poczułem, że to się tak naturalnie układa, "ja ci coś podpowiem, a ty mi odpowiesz", tam była retoryka muzyczna, wymiana myśli.

Posłuchaj
89:44 2022_10_16 20-28-25_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Podsumowanie II etapu Konkursu Wieniawskiego (Dwójka)

 

We wtorek, 18 października, rozpocznie się III, finałowy etap konkursu.

Agnieszka Duczmal - zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

 

***

Niedziela, 16 października

II etap | sesja wieczorna:

17:00 Wojciech Niedziółka (Polska), altowiolistka: Katarzyna Budnik

17:40 Karen Su (USA), altowiolista: Michał Bryła

18:20 Max Tan (USA), altowiolistka: Katarzyna Budnik

19:00 przerwa

19:20 Shihan Wang (Chiny), altowiolista: Michał Bryła

20:00 Qingzhu Weng (Chiny), altowiolistka: Katarzyna Budnik

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

Program:

W.A. Mozart - Sinfonia Concertante Es­-dur, KV 364

***

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, z inicjatywy Adama Wieniawskiego, bratanka Henryka, a organizatorem konkursu było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

***

Tytuł: "Audycja specjalna"

Komentowali: Magdalena Łoś, Andrzej Sułek, Marcin Majchrowski

Data emisji: 16.10.2022

Godziny emisji: 20.30

mg/kor

Czytaj także

Qingzhu Weng: Sonata Paderewskiego bardzo mi się spodobała

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:32
- Cieszę się, że mogłem wykonać Sonatę Paderewskiego, szczególnie, że jestem w Polsce, a po drugiej stronie ulicy znajduje się Akademia Muzyczna jego imienia. To było coś wyjątkowego. To niezbyt często wykonywane dzieło - mówił skrzypek z Chin Qingzhu Weng w ekskluzywnym wywiadzie dla radiowej Dwójki. Sonatę a­-moll, op. 13 Ignacego Jana Paderewskiego młody skrzypek wybrał jako jedyny uczestnik II etapu tegorocznej odsłony Konkursu Wieniawskiego. 
rozwiń zwiń