II Konkurs Szymanowskiego. "Słuchanie kwartetów smyczkowych w I etapie było przyjemnością"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 18:00
Wszystkie kwartety przeszły do II etapu Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. - Miałem przyjemność wysłuchania uczestników konkursu kwartetów smyczkowych. Może nie były to zespoły co do jednego wybitne, owszem dała się zauważyć spora rozpiętość artystycznych jakości. Nie było jednak wśród nich takiego, którego dyskwalifikowałby jego poziom. Kilka zespołów wydaje mi się bardzo obiecujących - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
Neuma Quartet podczas I etapu przesłuchań II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego
Neuma Quartet podczas I etapu przesłuchań II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola SzymanowskiegoFoto: Radosław Kaźmierczak/NOSPR
  • Od czwartku 14 września w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach rywalizują kwartety smyczkowe.
  • Andrzej Sułek podsumował I etap w radiowej Dwójce. 
  • Wszystkie kwartety przeszły do II etapu Konkursu.

Są to:

  • Absalon String Quartet (Dania)
  • Akela Quartet (Dania)
  • Atenea Quartet (Hiszpania)
  • Monbijou Quartet (Szwecja)
  • Neuma Quartet (Polska)
  • Quíron Quartet (Portugalia)
  • Turicum Quartet (Szwajcaria)

Niezbędny wgląd w kwalifikacje artystów

O przebiegu przesłuchań w kategorii "kwartet smyczkowy" opowiedział w specjalnej audycji prosto z Katowic Andrzej Sułek. - Program I etapu obejmował jedną część z jednego z dwóch kwartetów patrona konkursu. Drugi kwartet w całości finaliści będą wykonywać ostatniego dnia przesłuchań. Teraz mieliśmy próbkę, niezbędny wgląd w kwalifikacje muzyków, w ich podejście do tych szczególnych dzieł Karola Szymanowskiego. Poza tym obowiązkowym punktem programu w I etapie był jeden z sześciu kwartetów z opusu osiemnastego Ludwiga van Beethovena - mówił Andrzej Sułek.

Wszystkie kwartety przeszły do II etapu Konkursu.

Wielka szansa dla młodych muzyków

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to szansa dla wybitnych młodych artystów. Szansa, by swej karierze nadać rozmach i tempo. Szansa, by stać się artystą rozpoznawalnym na świecie. A także by zdobyć ważną nagrodę.

Zobacz także: II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Dwójce

Konkurs odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.

Posłuchaj
59:35 2023_09_16 17_00_27_Dwojka_Audycja_specjalna.mp3 II Konkurs Szymanowskiego. "Słuchanie kwartetów smyczkowych w I etapie było przyjemnością" (Audycja specjalna/Dwójka)

 

Dwuetapowe przesłuchania

Przesłuchania w ramach I i II etapu prowadzone są w dniach 5-22 września br. 23 września konkurs zwieńczą uroczysta gala finałowa, w trakcie której nastąpi wręczenie nagród, oraz koncert laureatów z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wstęp na przesłuchania koncertowe jest bezpłatny, a odbywają się one w dwóch sesjach. Pierwsza w godz. 10.00-13.00, druga zaś w godz. 15.30-18.30. 

W każdej kategorii uczestnicy prezentują się przed międzynarodowym jury, złożonym z najwybitniejszych postaci świata muzyki, wpływowymi krytykami, agentami, mediami oraz serdecznie kibicującą im publicznością. Pula nagród w wysokości blisko 300 tys. euro oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe sprawiają, że zwycięstwo w konkursie może stać się przełomowym momentem w życiu każdego uczestnika.

***

II Konkurs Szymanowskiego - podsumowanie I etapu kwartetów smyczkowych

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 16.09.2023

Godzina emisji: 17.00

pg/mo

Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego. "Rozszyfrowanie intencji kompozytora było nie lada wyzwaniem"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 18:35
- Recital, który musieli wykonać pianiści, miał trwać od 55 do 60 minut. Obejmował jedną z sonat Beethovena, z wyłączeniem tych najkrótszych i najprostszych. Wybór, który pozostał, okazał się sprawdzianem arcytrudnym właściwie dla wszystkich uczestników II etapu. Żaden z nich nie zagrał tej sonaty w sposób doskonały, choć niektórzy zbliżali się do ideału - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego. "Poziom wykonań w II etapie był niezwykle wysoki"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 19:49
- Słuchaliśmy dwunastu prezentacji konkursowych, każdego dnia to było sześć recitali trwających blisko godzinę. Oceniało je siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Daniela Stabrawy. Zgodnie z regulaminem do finału przeszło pięcioro skrzypków. Poziom wykonań był naprawdę niezwykle wysoki - mówiła Magdalena Łoś w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
rozwiń zwiń