Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch: futerał na skrzypce to świetne sanki

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 16:57
- Kiedy byłam w III klasie w mojej szkole utworzono klasę muzyczną. Dzięki wsparciu funduszy miejskich zakupiono 27 par skrzypiec i wszyscy zaczęli naukę gry. Podobało mi się. Zwłaszcza futerał na skrzypce. Był zbudowany z wytrzymałego tworzywa – z włókna szklanego, a że szkoła była położona na stromym pagórku, zimą służył mi za sanki. Kiedy moja mama zobaczyła później ten futerał, nie była zadowolona - mówiła mieszkająca w Polsce fińska skrzypaczka. 
Audio
  • Ze skrzypaczką Sirkką-Liisą Kaakinen-Pilch rozmawia Magdalena Łoś (Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andreas Lischka/Pixabay

Zainteresowanie muzyką pojawiło się u Sirkki-Liisy Kaakinen-Pilch we wczesnym dzieciństwie, jeszcze zanim odkryła skrzypce. - Już jako maleńkie dziecko bardzo lubiłam śpiewać – wszędzie i dużo, może nawet za dużo… Pamiętam, że muzyka była jakoś obecna we mnie zawsze, przez cały czas. Bardzo szybko uczyłam się piosenek, skrzypce były po prostu narzędziem, by to kontynuować - wspominała.

W swojej karierze skrzypaczka współpracowała z najlepszymi orkiestrami instrumentów dawnych prowadzonych przez Fransa Brüggena, Tona Koopmana, Gustava Leonhardta, także w ojczystej Finlandii z Avanti!, Barokową Orkiestrą w Helsinkach, Fińską Orkiestrą Barokową i założonym z kolegami zespołem Battalia. W ostatnich latach nagrała solowe płyty z muzyką Bacha, Sonaty misteryjne Bibera i Sonaty Brahmsa. Koncertuje też częściej w Polsce, gdzie od wielu lat mieszka z mężem i synem Wilhelmem, ucząc w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jej drugi dom mieści się nad jeziorem na północy Finlandii, do której wróciła po studiach w Holandii. Przez wiele lat regularnie odwiedzała jednak Amsterdam, by realizować się zawodowo jako muzyk.

Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch opowiedziała w audycji m.in. czego można nauczyć się, pracując z różnymi dyrygentami, i jak zrozumieć mowę dźwięków w muzyce Bacha, a także czego można nauczyć się, pracując ze studentami. Rozmowie ze skrzypaczką towarzyszyły jej nagrania.

***

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Gość: Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch (skrzypaczka)

Data emisji: 1.01.2020

Godzina emisji: 22.00

pg/jp

Czytaj także

Leila Schayegh: granie w orkiestrze nie pasuje do mojej osobowości

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 17:06
- Pracując w orkiestrze Opery w Zurichu byłam częścią maszyny tworzącej wielkie projekty, ale nie mogłam się w tym odnaleźć. Lepiej czuję się na scenie, kiedy mogę przekazać słuchaczom to, co sama mam do powiedzenia – powiedziała Dwójce znakomita skrzypaczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Krzysztof Jakowicz: wciąż próbuję podążać śladami geniuszy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 12:30
- Stosunkowo mało słucham nagrań, w szczególności muzyki skrzypcowej, po to, żeby te moje wypowiedzi muzyczne płynęły z mojej wyobraźni, z tego, w jaki sposób postrzegam muzykę w tym momencie i w jaki sposób chciałbym ją przedstawiać - mówił gość audycji Cafe "Muza", ceniony skrzypek, kameralista i pedagog, który 30 września będzie obchodzić swoje 80. urodziny.
rozwiń zwiń