Bruce Liu w wywiadzie dla Dwójki: przeżywam bardzo szczególny czas

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 17:00
- Mam wiele różnych spraw na głowie. Muszę nauczyc się tak wielu nowych rzeczy, także w wymiarze biznesowym. Po miesiącu koncertów będę musiał zabrać się wreszcie do samej muzyki, ale to dopiero po powrocie do domu - mówił w Dwójce Bruce Liu, zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Bruce (Xiaoyu) Liu
Bruce (Xiaoyu) LiuFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

24-letni pianista obecnie przebywa w Berlinie, skąd uda się z trasą koncertową do Brazylii. - Od czasu Konkursu Chopinowskiego zagrałem jakieś 15 razy Koncert e-moll i mam nadzieję, że to już ostatni miesiąc moich występów. Dlatego też jestem teraz w Berlinie w trakcie różnych spotkań i dyskusji zawodowych, bo do tej pory wszystkie koncerty organizował mi Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Jak dotąd nie mam jeszcze swojego managementu - tłumaczył Bruce Liu. 

Już po zakończeniu zmagań w Warszawie gość Dwójki wystąpił m.in. w Jerozolimie, gdzie miał okazję spotkać się z Szymonem Nehringiem. Obaj pianiści poznali się kilka lat wcześniej na Konkursie Rubinsteina w Tel Awiwie, który wówczas wygrał Polak.

- Ten koncert w Jerozolimie był dla mnie bardzo szczególny. Nie jest łatwo dzielić estradę między dwóch laureatów tego samego konkursu, a zarazem zwycięzców dwóch różnych konkursów. Wtedy w Tel Awiwie nie rozmawialiśmy wiele, bo Szymon należy chyba do introwertyków. Teraz było inaczej. Byliśmy razem w podróży, wspólnie występowaliśmy, mieliśmy więc okazję trochę sobie pogawędzić. Miło to wspominam. Ciekawie jest wymieniać się przemyśleniami z kimś, kto miał podobne doświadczenia konkursowe - opowiadał Bruce Liu.

Koncerty, gokarty i największe wyzwanie

Pianista zdradził również, co robi w chwilach odpoczynku między kolejnymi występami. - To bardzo różne rzeczy. Na przykład jeżdżę na gokartach, pływam, oglądam filmy, staram się żyć w nieco innym świecie. Oczywiście, trochę teraz żartuję. Czasem uda mi się coś zorganizować po koncercie, ale na co dzień jestem zbyt zajęty planowaniem kariery, by mieć czas na hobby.

Posłuchaj
55:04 2022_01_01 16_05_31_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Noworoczne spotkanie z pianistą Brucem Liu, zwycięzcą XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)

Mówi się, że prawdziwy egzamin dla zwycięzcy przychodzi dopiero po konkursie. Dla Bruce'a Liu największym wyzwaniem teraz jest znalezienie czasu na dalszy samorozwój. - Kiedy byłem studentem pochłaniało mnie wiele różnych spraw. Ledwie ze wszystkim nadążałem. W tej chwili jest jeszcze trudniej. A muszę przecież rozwijać się nie tylko muzycznie, ale też w ogólnym wymiarze. Przede mną wielkie zadanie, będę się mocno starał, bo jest mi to potrzebne jak tlen - podkreślał.

***

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem.

Dwukrotnie odbył tournée po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie. Wygrał również niedawno zakończony XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

***

Gość: Bruce Liu (pianista, zwycięzca XVIII Konkursu Chopinowskiego)

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 1.01.2022

Godzina emisji: 16.00

pg

Czytaj także

Bruce (Xiaoyu) Liu. Kim jest zwycięzca XVIII Konkursu Chopinowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 03:00
Bruce (Xiaoyu) Liu zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - taki werdykt ogłosiło jury pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukces Polskiego Radia podczas Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 16:50
Program 2 Polskiego Radia, jako współorganizator oraz Polskie Radio i Polskie Radio Chopin, jako patron medialny wydarzenia był jednym z głównych nadawców informacji dotyczących XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. – Kultura jest naturalnym obszarem działania Polskiego Radia - podkreślił Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych podczas spotkania podsumowującego Konkurs Chopinowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa płyta Bruce'a Liu!

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 10:40
Właśnie ukazał się debiutancki album zwycięzcy tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, wydany przez wytwórnię Deutsche Grammophon. W audycji słuchaliśmy obszernych fragmentów tego nagrania.
rozwiń zwiń