Konkurs Wieniawskiego - pełen emocji pierwszy dzień II etapu przesłuchań

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 21:00
- Emocje były spore, a konfrontacja repertuarowa to była rzecz, która nas żywo obudziła - podsumowała wieczorną sesję pierwszego dnia przesłuchań II etapu XVI Konkursu im. H. Wieniawskiego Magdalena Łoś. Zmagania młodych skrzypków można śledzić na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo na stronie internetowej stacji.
Natsuki Gunji
Natsuki GunjiFoto: Wieniawski Competition

Wieczorną sesję pierwszego dnia II etapu konkursowych zmagań rozpoczęła reprezentantka Japonii Natsuki Gunji i... podziałała na słuchaczy jak balsam. - Przedpołudnie zakończyło się dla nas w taki sposób, że tego ukojenia potrzebowaliśmy - nie kryła Magdalena Łoś. 

- O ile Natsuki Gunji bardzo obiecująco pokazała się w pierwszym utworze (Melodia nr 3 Es-­dur z Souvenir d’un lieu cher, op. 42 Czajkowskiego), o tyle Valse-­Scherzo niewiele miał wspólnego i z walcem, i ze scherzem - ocenił Andrzej Sułek. - Tu miałem pewien kłopot. 

Wyniki I etapu Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego [WIDEO]

Na finał swojego występu Japonka zaproponowała Sonatę d­-moll, op. 9 Karola Szymanowskiego. - Na początku wyszła zbyt słabo, zbyt niskim poziomem dynamicznym – tak mi się wydawało – to wejście powinno być bardzo konkretne - podkreślił Andrzej Sułek. - Natomiast potem pomyślałem, że ona jednak dobrze zaplanowała sobie tę część. Stworzyła przestrzeń dynamiczną i emocjonalną, dzięki czemu był tam rozwój. To było dobrze przemyślane - dodał.

***

Natsuki Gunji ukończyła Toho Gakuen School of Music i Showa University of Music w Japonii. Od 2020 roku studiuje w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowe­rze w klasie Krzysztofa Węgrzyna. Laureatka m.in. I nagrody w Student Music Competition w Kitakyushu (2009) i II nagrody Salzburg Mozart International Chamber Competition w Tokio (2018). Dotarła do półfinału w Princess Astrid International Music Competition (2021). Na swoim koncie ma recitale solowe w rodzimej Japonii oraz w Holandii. Jako solistka koncertowała z Kyushu Symphony Orchestra, Kitakyushu Youth Symphony Orchestra i Showa Sym­phony Orchestra.


Posłuchaj
18:12 2022_10_12 17_32_28_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 Magdalena Łoś, Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek podsumowują sesję wieczorną pierwszego dnia II etapu 16. Konkursu im. H. Wieniawskiego (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

08:49 Audycja okolicznościowa 12 październik 2022 19_22_47.mp3 Magdalena Łoś, Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek podsumowują sesję wieczorną pierwszego dnia II etapu 16. Konkursu im. H. Wieniawskiego, cz. 2. (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

29:19 2022_10_12 20_18_58_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 Magdalena Łoś, Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek podsumowują sesję wieczorną pierwszego dnia II etapu 16. Konkursu im. H. Wieniawskiego, cz. 3. (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

   

Uczestnikami sesji popołudniowej byli: Natsuki Gunji (Japonia), Yiyang Hou (Chiny), Meruert Karmenova (Kazachstan), Hina Maeda (Japonia), Elias David Moncado (Niemcy).


[YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

[YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

Podsumowanie 5. dnia przesłuchań, sesja wieczorna - zobacz wideo:

[YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

***

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, z inicjatywy Adama Wieniawskiego, bratanka Henryka, a organizatorem wydarzenia było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

***

Tytuł: Audycja specjalna

Komentowali: Magdalena ŁośMarcin MajchrowskiAndrzej Sułek

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 17.30; 19.20; 20.20

kor

Czytaj także

Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego [HARMONOGRAM]

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 22:00
Trwa XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. W Dwójce transmitujemy zmagania uczestników. Transmisje dostępne są na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo na stronie internetowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Sułek podsumowuje wieczorną sesję 2. dnia przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 11:00
- Jej recital był wyjątkowo wyrównany pod względem poziomu we wszystkich aspektach. Gdybym miał jakiś punkt jej programu szczególnie wyróżnić, to byłby to Bach - mówił Andrzej Sułek o występie Meruert Karmenovej z Kazachstanu, która swoim występem rozpoczęła wieczorny etap niedzielnych przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Trwa I etap przesłuchań

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 14:00
- Sam I etap jest niezwykle różnorodny, bo to i utwory solowe, i Bach, i kaprysy, i Wieniawski oczywiście, i jedna część sonaty Beethovena. Myślę, że mamy tak duży przekrój osobowości muzycznych, że dla każdego coś miłego może się znaleźć, natomiast szukamy osoby, która oczywiście odnajdzie się świetnie w każdym z tych utworów - mówiła w Dwójce Agata Szymczewska, ambasadorka Konkursu Wieniawskiego, zwyciężczyni jego 13. edycji.
rozwiń zwiń