WP #316. Mahavishnu Orchestra i Dave Holland Quartet z 1973 r.

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 07:00
W audycji słuchaliśmy dwóch płyt, które co nieco łączy. Albumy wydane przez Mahavishnu Orchestra oraz Dave Holland Quartet ukazały się w 1973 roku, oba gatunkowo mieszczą się w kategorii jazzu i oba mają w swoich tytułach słowo "birds" (ptaki).
Okładki płyt
Okładki płytFoto: Mat. pras.
W każdą niedzielę słuchamy razem z Państwem najważniejszych płyt. Z namaszczeniem i pietyzmem, od początku do końca, strona A, strona B. A dopiero potem: bonusy, konteksty, porównania, komentarze zaproszonych gości. Klasyka, jazz, rock, awangarda, elektronika.

Tym razem były to:
  • Mahavishnu Orchestra - Birds of Fire - 1973 Columbia
  • Dave Holland Quartet - Conference of the Birds - 1973 ECM

The Mahavishnu Orchestra to zespół jazzowy, czy też jazzowo-rockowy, założony w 1971 roku przez angielskiego gitarzystę i kompozytora Johna McLaughlina. Artysta dwukrotnie gościł w Dwójkowych "Rozmowach improwizowanych". Podczas jednej z tych rozmów tak mówił o sukcesie:

- Miles Davis wysłał mnie kiedyś do pewnego człowieka, który miał zostać moim menedżerem. Miles powiedział mi wtedy bardzo ważną rzecz: w show-biznesie (bo przecież my, artyści, również stanowimy część świata rozrywki) jedyną rzeczą, na którą musisz uważać, jest sukces. Z sukcesem znacznie trudniej się uporać niż z porażką. (…) Zgadzam się ze słowami Milesa, bo widziałem na własne oczy, co z ludźmi może zrobić nadmiar sukcesu. Wierzcie mi, to nic dobrego.


Posłuchaj
176:36 2023_01_29 22_00_04_PR2_Wieczor_plytowy.mp3 Mahavishnu Orchestra "Birds of Fire", Dave Holland Quartet "Conference of the Birds" (Wieczór płytowy/Dwójka) 

Nasz drugi bohater, Dave Holland, również pochodzi z Wielkiej Brytanii - jest gitarzystą basowym i kompozytorem tworzącym w nurcie jazzu awangardowego.

***

Tytuł audycji: Wieczór płytowy

Prowadzili: Przemysław Psikuta i Tomasz Szachowski

Data emisji: 29.01.2023

Godzina emisji: 22.00

mg/kor

Czytaj także

"Wooden Music I" Tomasz Stańko Quintet - premiera po półwieczu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 11:10
- To są nagrania z Bremy, za parę miesięcy ukażą się nagrania z Monachium. Tomasz Stańko gra w towarzystwie Zbigniewa Seiferta, Janusza Muniaka, Bronisława Suchanka i Janusza Stefańskiego (...). To muzyka bardzo spontaniczna, żywiołowa, intuicyjna - mówił w "Poranku Dwójki" Adam Domagała, manager megaprojektu Polski Jazz w Instytucie Adama Mickiewicza (IAM). Rozmawialiśmy m.in. o płycie "Wooden Music I" Tomasz Stańko Quintet, która na wydanie czekała 50 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz i improwizacja na świecie – podsumowanie roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 07:00
W audycji czekało na nas prawdziwie karkołomne zadanie: oto w dwie godziny staraliśmy się opowiedzieć o zagranicznych płytach z datą wydania "2022", które szczególnie zapadły nam w pamięć, a do tego większości z nich posłuchać!
rozwiń zwiń