John McLaughlin: sukces to niebezpieczna rzecz

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 11:00
– Miles Davis powiedział mi kiedyś, że w szołbiznesie jedyną rzeczą, na którą musisz uważać, jest sukces. Z nim jest znacznie trudniej się uporać niż z porażką... - opowiadał w "Rozmowach Improwizowanych" znakomity gitarzysta.
Audio
  • Rozmowa z Johnem McLaughlinem (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
John McLaughlin
John McLaughlin Foto: PAP/ALFREDO ALDAI

Chcę być przezroczysty. Tak aby każdy mógł przejrzeć mnie na wylot. Halo, nic tu nie ma. Naprawdę.
Być może pamiętają Państwo wywiad, jakiego artysta udzielił "Rozmowom improwizowanym" pięć lat temu? Najnowsza rozmowa jest poniekąd kontynuacją tamtego spotkania i rozwinięciem wątków, które wtedy uderzyły nas najbardziej – umiejętności życia i duchowej samoświadomość wielkiego gitarzysty:
Miles Davis wysłał mnie kiedyś do pewnego człowieka, który miał zostać moim menedżerem – wspomina McLaughlin. – Miles powiedział mi wtedy bardzo ważną rzecz: w szołbiznesie (bo przecież my, artyści, również stanowimy część świata rozrywki) jedyną rzeczą, na którą musisz uważać, jest sukces. Z sukcesem znacznie trudniej się uporać niż z porażką. (…) Zgadzam się ze słowami Milesa, bo widziałem na własne oczy, co z ludźmi może zrobić nadmiar sukcesu. Wierzcie mi, to nic dobrego.
Jako rozmówca 72-letni gitarzysta na pewno nie stracił w ciągu tych pięciu lat refleksu, przenikliwości i swoistej zaczepności. Twórca legendarnych zespołów The Mahavishnu Orchestra i Shakti opowiadał o swojej słynnej, zbudowanej specjalnie do wykonywania muzyki indyjskiej gitarze, w swoim stylu skwitował pytanie o brytyjskość, wygłosił też pochwałę absurdu, a na końcu przeszedł do kwestii najważniejszych…
Do wysłuchania wywiadu z Johnem McLaughlinem zapraszają Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński.

bch

Zobacz więcej na temat: Jazz
Czytaj także

Krzesimir Dębski: muzyka niepoważna zszargała mi opinię

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 19:00
- Czasem pisałem jakąś piosenkę w ciągu kilku minut. I niestety to ona stawała się bardzo popularna, przykrywając tę twórczość, która jest dla mnie naprawdę ważna - mówił w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogardzał folklorem, teraz z niego czerpie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 14:55
- Bardzo szybko zostałem drugim pianistą jazzowym w Belgradzie. Ale nie dlatego, że byłem dobry. Po prostu w całym mieście było nas jedynie dwóch - wspominał swoje muzyczne początki Bojan Zulfikarpašić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodek Pawlik zawdzięcza Grammy... żonie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 11:00
- Propozycje do nagrody Grammy trzeba zgłosić przed końcem sierpnia. Dlatego, o czym Włodek nic nie wiedział, bardzo zabiegałam o to, by kontrakt z amerykańską wytwórnią Summit Records został zawarty do tego czasu - zdradziła w "Poranku Dwójki" Jolanta Pawlik, małżonka i menedżerka znakomitego pianisty i kompozytora
rozwiń zwiń