X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Angielski o smaku polszczyzny. Języki Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 16:00
– Jego zdania angielskie są często długie i zawikłane składniowo, ale w tłumaczeniu bardzo łatwo poddają się polszczyźnie – mówiła Magdalena Heydel, tłumaczka "Jądra ciemności".
Audio
  • Angielski o smaku polszczyzny. Języki Josepha Conrada (PR, 7.04.2017)
Grafika na podstawie fotografii portretującej Josepha Conrada
Grafika na podstawie fotografii portretującej Josepha ConradaFoto: polona.pl/domena publiczna

Magdalena Heydel, opowiadając o swoich doświadczeniach przekładowych, zwróciła uwagę na to, że Joseph Conrad w swojej "intensywnej angielszczyźnie zostawia przestrzeń dla czegoś, co można by określić jako ślad wrażliwości ukształtowanej w polszczyźnie". – Gdy jego teksty czyta tłumacz, który musi zbliżyć się do struktury zdań i barwy słów, widzi, jak wiele można rozpoznać w nich smaku polszczyzny – powiedziała.

Literaturoznawczyni Agnieszka Adamowicz-Pośpiech mówiła z kolei o tym, że autor "Lorda Jima" oprócz polskiego i angielskiego używał także języka francuskiego, ale każdy z nich służył mu do pisania o innych sprawach. Zauważyła także, że takiej angielszczyzny, jakiej używał Conrad, nie znało wielu brytyjskich pisarzy.

Gości Dwójki pytaliśmy ponadto m.in. o słowa jednego z brytyjskich krytyków, według którego fakt, że Conrad pisze po angielsku z wyboru, jest godny pożałowania.

***

Tytuł audycji: Śladami Conrada

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Magdalena Heydel (literaturoznawczyni z Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumaczka "Jądra ciemności"), Agnieszka Adamowicz-Pośpiech (literaturoznawczyni z Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego, autorka książki "»Lord Jim« Conrada. Interpretacje" i tomu szkiców "Podróże z Conradem")

Data emisji: 7.04.2017

Godzina emisji: 15.15

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joseph Conrad. Szlachcic z Kresów

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 17:15
- Conrad wyjeżdżając z Polski w wieku 17 lat, był już w pełni ukształtowanym człowiekiem. Zabrał ze sobą bagaż w postaci polskiej tradycji, przywiązania do kultury, wartości wyniesionych z domu i krajobrazu, który łączy się przede wszystkim z Kresami – mówiła w Dwójce dr Joanna Skolik z Uniwersytetu Opolskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się kryje pod marką "Conrad"?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:51
W kolejnej odsłonie cyklu "Śladami Conrada" rozmawialiśmy o swoistych mitach związanych z biografią i twórczością autora "Lorda Jima".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Maria Dąbrowska czytała Conrada

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 16:00
W audycji z cyklu "Śladami Conrada" prof. Zdzisław Najder opowiadał o tym, jak twórczość brytyjskiego pisarza rozumiała autorka "Nocy i dni".
rozwiń zwiń