"Król Roger" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 15:25
Zapraszamy do wysłuchania relacji z prób do najnowszej inscenizacji opery Karola Szymanowskiego, której premiera odbędzie się 2 grudnia.
Audio
  • "Król Roger" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (Przed premierą/Dwójka)
Plakat promujący spektakl
Plakat promujący spektaklFoto: mat. prasowe/Teatr Wielki-Opera Narodowa

Opera Karola Szymanowskiego, której prapremiera odbyła się 19 czerwca 1926 r. w Warszawie, pierwotnie miała nosić tytuł "Pasterz". "Król Roger" pojawił się, kiedy kompozytor pracował już nad partyturą – ukończył ją dopiero w 1924 roku. Pomysł na operę wiąże się ze spotkaniem Szymanowskiego i Jarosława Iwaszkiewicza, który napisał do niej libretto. Dzieło łączy w sobie wątki orientalne oraz antyczne. Akcja rozgrywa się na Sycylii w XII wieku; w Palermo król Roger wraz z żoną Roksaną i doradcą Edrisim dowiadują się o zagrożeniu dla Kościoła – pojawieniu się założyciela nowej religii – młodego Pasterza. Po doprowadzeniu go przed oblicze króla, ten rzuca czar na Roksanę i dworzan, którzy udają się na wyprawę do kraju wiecznej wolności. Roger rezygnuje z tronu i udaje się na poszukiwanie żony. Po długiej wędrówce odnajduje ją i Pasterza w jego rzeczywistej postaci – Dionizosa.

***

Tytuł audycji: Przed premierą

Przygotowała: Monika Zając

Data emisji: 29.11.2018

Godzina emisji: 22.00

materiały prasowe/mko

Czytaj także

Co drzemie w głowie londyńskiego "Rogera"?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 19:00
- U Kaspera Holtena współczesny mężczyzna mierzy się z rolami, które narzuca mu tradycja, a których nie chce odgrywać - interpretował Piotr Matwiejczuk spektakl "Króla Rogera" w Covent Garden.
rozwiń zwiń