Co drzemie w głowie londyńskiego "Rogera"?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 19:00
- U Kaspera Holtena współczesny mężczyzna mierzy się z rolami, które narzuca mu tradycja, a których nie chce odgrywać - interpretował Piotr Matwiejczuk spektakl "Króla Rogera" w Covent Garden.
Audio
  • Piotr Matwiejczuk recenzuje londyńskiego "Króla Rogera" (Wybieram Dwójkę)
Niekonwencjonalna scenografia Króla Rogera w Royal Opera House - Covent Garden w Londynie
Niekonwencjonalna scenografia "Króla Rogera" w Royal Opera House - Covent Garden w LondynieFoto: Royal Opera House/Bill Cooper

- Znakomita realizacja muzyczna i sceniczna pokazały, że Karol Szymanowski i Jarosław Iwaszkiewicz stworzyli arcydzieło XX-wiecznej opery - uważa nasz recenzent. - Reżyseria Kaspera Holtena jest trafna i bardzo konsekwentna. Wszystkie postaci dramatu okazują się różnymi aspektami rozdartej osobowości Rogera - wyjaśnił. Nie przez przypadek znaczna część akcji rozgrywa się w gigantycznych rozmiarów głowie, która - zdaniem Piotra Matwiejczuka - musi ulec destrukcji, by narodził się nowy wyzwolony bohater.

A co w głowie Rogera robią splecione ze sobą nagie męskie ciała?

***

Prowadzi: Justyna Piernik

Gość: Piotr Matwiejczuk

Data emisji: 4.05.2015

Godzina emisji: 16.15

Materiał wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mm/jp

Czytaj także

Karol Szymanowski - uśmiechem kupował wielbicieli

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 05:58
Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Choć wyrósł w rodzinie ziemiańskiej, jego muzyka na początku XX wieku zawładnęła europejskimi salonami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymanowski nauczył skrzypce wzdychać. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 17:00
- Wywróciły muzykę skrzypcową, znaną z utworów Paganiniego, do góry nogami. Fortepian i skrzypce stały się jednym organizmem - mówił o "Mitach" Karola Szymanowskiego muzykolog Marcin Krajewski.
rozwiń zwiń