"Halka" na scenie Opery Wrocławskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 12:53
Relacja z prób do inscenizacji dzieła Stanisława Moniuszki, którego premierą (14 i 15.12) Opera Wrocławska rozpocznie świętowanie 200. rocznicy urodzin kompozytora.
Plakat promujący spektakl
Plakat promujący spektaklFoto: mat. promocyjne

"Halka" to najbardziej znana opera Stanisława Moniuszki, która w wersji dwuaktowej miała premierę w Wilnie, w roku 1848. Wersja czteroaktowa została zaprezentowana w Warszawie dziesięć lat później.

Historia Halki opiera się na typowo romantycznym konflikcie wielkiej miłości i braku możliwości jej spełnienia. Losy nieszczęsnej góralskiej dziewczyny zostaną zaprezentowane publiczności w ramach obchodów Roku Polskiego w Operze Wrocławskiej oraz ogólnopolskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Spektakl reżyseruje Grażyna Szapołowska, a współtworzą go m.in. Brage Martin Jonassen (norweski scenograf i projektant kostiumów), Krzysztof Trebunia-Tutka (muzyk, nauczyciel muzyki góralskiej, śpiewu i tańca) oraz Klaudia Carlos Machej (tancerka i choreograf specjalizująca się w polskich tańcach narodowych).

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Przed premierą)

Przygotowała: Monika Zając

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 22.30

materiały prasowe/mko

Zobacz więcej na temat: opera Stanisław Moniuszko
Czytaj także

"Straszny dwór" Pountneya. Obrazy na plus, orkiestra na minus

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 16:00
- To przedstawienie zapowiadało się naprawdę fantastycznie i pierwsze wrażenie, kiedy złota kurtyna się uchyliła, było oszałamiające - recenzował premierę Teatru Wielkiego Opery Narodowej Marcin Majchrowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szwajcarska chatka". Premiera opery Stanisława Moniuszki po blisko dwustu latach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 16:06
- Pracując nad orkiestracją starałem się zachować pewien idiom, nawet nie tyle moniuszkowski, bo na dobrą sprawę nie wiemy, jakby Moniuszko chciał to zorkiestrować w roku np. 1840 - mówił w Dwójce Maciej Prochaska, który z zachowanego wyciągu fortepianowego opery "Szwajcarska chatka" zrekonstruował i opracował partyturę.
rozwiń zwiń