"Maria de Buenos Aires". Astor Piazzolla w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 22:00
W audycji "Przed premierą" przyglądaliśmy próbom do spektaklu "Maria de Buenos Aires" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej i rozmawialiśmy z jego twórcami.
Plakat spektaklu Mara de Buenos Aires
Plakat spektaklu "María de Buenos Aires"Foto: materiały prom.

Piękna i przeklęta, urodzona "w dniu, gdy Pan Bóg leżał pijany" - taka jest Maria, tytułowa bohaterka tango operity Astora Piazzolli. Powstałe w 1968 roku dzieło było spełnieniem wielkiego marzenia argentyńskiego artysty, który do współpracy zaprosił poetę Horacia Ferrera. W efekcie powstało libretto w duchu surrealizmu, łączące sacrum z profanum.

Twórcy spektaklu, który wkrótce będzie miał premierę na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, postawili sobie za cel odczarowanie stereotypowego podejścia do tego utworu. Jaka będzie ta warszawska Maria de Buenos Aires? - Proszę przeczytać to libretto, bardziej psychodelicznie się nie da! - mówi reżyser, Wojciech Faruga, dodając: "Nie będzie czerwonych i czarnych falban, żelu we włosach ani róż w zębach. Idziemy za Marią, która rozlicza się z duchami, upiorami i traumami ze swojej przeszłości".

W audycji przyjglądaliśmy się próbom do spektaklu i rozmawialiśmy z jego twórcami. Reżyseruje - debiutujący w operze - Wojciech Faruga, choreografię przygotował Krystian Łysoń, a zespół muzyczny prowadzi dyrygent, Piotr Staniszewski. Solową partię bandoneonu wykonuje prof. Klaudiusz Baran - znawca twórczości Astora Piazzolli. W postać Marii wciela się natomiast Natalia Kawałek, a towarzyszą jej Damian Kwiatkowski (Narrator / El Duende) i Łukasz Karauda (Payador).


Posłuchaj
28:54 2023_03_15 21_30_31_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Maria de Buenos Aires" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (Przed premierą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Przed premierą

Prowadziła: Monika Zając

Data emisji: 15.03.2023

Godz. emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Astor Piazzolla i jego następcy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 14:11
Astor Piazzolla zmarł 30 lat temu. Czy wraz z jego śmiercią zakończyła się muzyczna epoka? 
rozwiń zwiń