X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mistyczność na tle zmieniającego się świata - sceny z filmów Federico Felliniego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 15:15
Nazywany "mistrzem obrazu". Do perfekcji opanował sztukę wyrażania emocji za pomocą metafor i symboli. Jego filmy powstałały z potrzeby zgłębienia natury człowieka - dojrzenia tego, co niezauważalne.
Audio
  • Prof. Tadeusz Lubelski o niezapomnianych scenach z filmów Federica Felliniego (Rozmowy o kinie/Dwójka)
Kadr z filmu Frederica Felliniego La Dolce Vita z 1960 r.
Kadr z filmu Frederica Felliniego "La Dolce Vita" z 1960 r.Foto: PAP/United Archives/IFTN

Federico Fellini, jeden z najwybitniejszych, najważniejszych reżyserów w historii kina, autor takich filmów jak "La Strada", "Słodkie życie", "Osiem i pół", "Rzym" i "Amarcord", powiedział kiedyś: nawet gdybym zrobił film o psie czy krześle, zawierałby elementy autobiograficzne. Naprawdę poznać mnie można tylko za pośrednictwem moich filmów, ponieważ wywodzą się one z głębi mojej istoty, obnażają mnie całkowicie: w ten sposób poznaję siebie.

Prof. Tadeusz Lubelski, krytyk filmowy i historyk kina, zwrócił uwagę na istotny w twórczości Felliniego element - nawiązania do reprodukcji malarskich, które często pojawiały się w jego filmach. - Fellini nie był wybitnym intelektualistą, był natomiast człowiekiem niezwykle wrażliwym, znawcą sztuki. Świetnie czuł malarstwo - opowiadał gość Dwójki.

Jak przekonywał rozmówca Anny Fuksiewicz geniusz Felliniego był widoczny już w pierwszym, nagrodzonym nagrodą Oscara filmie "La Strada". - Ten film stworzył go jako artystę. Wiele niezapomnianych scen związanych było z odtwórcami głównych ról m.in. Guiliettą Masiną - pierwszą żoną reżysera - wyjaśniał.

W audycji słuchaliśmy o niezapomnianych scenach z filmów mistrza kina, takich jak "La Dolce Vita", "La Strada" czy "Słodkie życie". Opowiedzieliśmy także o drodze od neorealizmu do baśniowości i odrealnionego stylu jego późnych filmów.

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Tadeusz Lubelski (krytyk filmowy, historyk, teoretyk kina)

Data emisji: 17.11.2017

Godzina emisji: 14.30

ac/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jeanne Moreau. Opowieść o gwieździe kina

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 18:50
Zmarłą 31 lipca wybitną francuską aktorkę, wielką damę francuskiego kina filmoznawca prof. Tadeusz Lubelski wspominał w pierwszej audycji z cyklu "Rozmowy o kinie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie sceny Andrzeja Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 18:00
W audycji "Rozmowy o kinie" z prof. Tadeuszem Lubelskim rozmawialiśmy o najbardziej pamiętnych scenach z filmów zmarłego w październiku zeszłego roku reżysera.
rozwiń zwiń