Mistyczność na tle zmieniającego się świata - sceny z filmów Federico Felliniego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 15:15
Nazywany "mistrzem obrazu". Do perfekcji opanował sztukę wyrażania emocji za pomocą metafor i symboli. Jego filmy powstałały z potrzeby zgłębienia natury człowieka - dojrzenia tego, co niezauważalne.
Audio
  • Prof. Tadeusz Lubelski o niezapomnianych scenach z filmów Federica Felliniego (Rozmowy o kinie/Dwójka)
Kadr z filmu Frederica Felliniego La Dolce Vita z 1960 r.
Kadr z filmu Frederica Felliniego "La Dolce Vita" z 1960 r.Foto: PAP/United Archives/IFTN

Federico Fellini, jeden z najwybitniejszych, najważniejszych reżyserów w historii kina, autor takich filmów jak "La Strada", "Słodkie życie", "Osiem i pół", "Rzym" i "Amarcord", powiedział kiedyś: nawet gdybym zrobił film o psie czy krześle, zawierałby elementy autobiograficzne. Naprawdę poznać mnie można tylko za pośrednictwem moich filmów, ponieważ wywodzą się one z głębi mojej istoty, obnażają mnie całkowicie: w ten sposób poznaję siebie.

Prof. Tadeusz Lubelski, krytyk filmowy i historyk kina, zwrócił uwagę na istotny w twórczości Felliniego element - nawiązania do reprodukcji malarskich, które często pojawiały się w jego filmach. - Fellini nie był wybitnym intelektualistą, był natomiast człowiekiem niezwykle wrażliwym, znawcą sztuki. Świetnie czuł malarstwo - opowiadał gość Dwójki.

Jak przekonywał rozmówca Anny Fuksiewicz geniusz Felliniego był widoczny już w pierwszym, nagrodzonym nagrodą Oscara filmie "La Strada". - Ten film stworzył go jako artystę. Wiele niezapomnianych scen związanych było z odtwórcami głównych ról m.in. Guiliettą Masiną - pierwszą żoną reżysera - wyjaśniał.

W audycji słuchaliśmy o niezapomnianych scenach z filmów mistrza kina, takich jak "La Dolce Vita", "La Strada" czy "Słodkie życie". Opowiedzieliśmy także o drodze od neorealizmu do baśniowości i odrealnionego stylu jego późnych filmów.

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Tadeusz Lubelski (krytyk filmowy, historyk, teoretyk kina)

Data emisji: 17.11.2017

Godzina emisji: 14.30

ac/mc

Czytaj także

Jeanne Moreau. Opowieść o gwieździe kina

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 18:50
Zmarłą 31 lipca wybitną francuską aktorkę, wielką damę francuskiego kina filmoznawca prof. Tadeusz Lubelski wspominał w pierwszej audycji z cyklu "Rozmowy o kinie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie sceny Andrzeja Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 18:00
W audycji "Rozmowy o kinie" z prof. Tadeuszem Lubelskim rozmawialiśmy o najbardziej pamiętnych scenach z filmów zmarłego w październiku zeszłego roku reżysera.
rozwiń zwiń