Jak Wielkopolskę przyłączono do Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 20:00
- Przygotowania do powstania trwały od wielu lat, ale I wojna światowa je zintensyfikowała - o przyczynach, dzięki którym wielki zryw niepodległościowy z lat 1918–1919 zakończył się sukcesem mówił w Dwójce historyk prof. Zbigniew Pilarczyk.
Audio
  • Jak Wielkopolskę przyłączono do Polski (Rzeczypospolite/Dwójka)
Grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy
Grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w BydgoszczyFoto: PAP/Tytus Żmijewski

zsrr F 1200.jpg
Jak Polska uniknęła losu kolejnej republiki ZSRR

W czasie I wojny światowej Cesarstwo Niemieckie powołało pod broń około 780 tysięcy Polaków. Środowiska niepodległościowe w Wielkopolskce postanowiły wykorzystać tę sytuację do wyszkolenia przyszłych powstańców. - Śtwierdzono, że nie ma co robić szkoleń w sposób tajny, skoro mogą je legalnie przeprowadzić Niemcy - opowiadał w Dwójce prof. Zbigniew Pilarczyk. - Młodym poborowym zalecano, żeby nie unikali służby w armii niemieckiej, ale żeby przy każdej możliwej okazji z tego wojska uciekali.

Kim byli uczestnicy powstania wielkopolskiego i jakie siły polityczne reprezentowali? Czy pamięć o tamtym zrywie jest adekwatna do jego znaczenia? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite 

Prowadzi:  prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Zbigniew Pilarczyk (historyk)

Data emisji: 5.02.2017

Godzina emisji: 22.00

bch

Czytaj także

Zbiorowa pamięć Polaków. „Nadal mamy z nią problem”

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 09:00
Czy Polacy mają kłopot z pamięcią historyczną? Czy demony przeszłości – zabory czy komunizm – zostały w naszym społeczeństwie odpowiednio przepracowane? O tym w audycji Życie z duszą czy bez mówił Przemysław Dakowicz, eseista, poeta, historyk literatury, autor książek „Afazja polska” i „Afazja polska 2”.
rozwiń zwiń