X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przesiedlona tożsamość. Jak Polacy i Ukraińcy zamieszkali w cudzych miastach

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 19:00
– Historia jest dla mnie tylko tłem, na którym widzę ludzi. Nie piszę o tym, co się działo, lecz o tym, jak ludzie tego doświadczyli i jak to pamiętają – mówiła w Dwójce dr Anna Wylegała zajmująca się badaniem pamięci społecznej w miejscach, które po wojnie doświadczyły niemal całkowitej wymiany ludności.
Audio
  • Dr Anna Wylegała opowiada o swojej książce "Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich ziem odzyskanych" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Adamantios/Wikimedia, lic. CC-BY-S

Dr Anna Wylegała jest socjologiem, absolwentką Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych UW oraz Szkoły Nauk Społecznych PAN, tłumaczką literatury ukraińskiej i uczestniczką projektów dokumentacyjnych z zakresu historii mówionej. W książce "Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich ziem odzyskanych" czytamy: wybór tematu pracy doktorskiej, która stała się podstawą tej książki, był dla mnie rezultatem przekonania, że mimo upływu czasu konsekwencje tych masowych przesiedleń są odczuwane w Polsce i Europie do dziś.

Badaczka przekonanie to chciała potwierdzić naukowo, poddając analizie wybraną miejscowość z burzliwą historią w tle. Wybór padł na ukraiński Żółkiew, niewielkie miasteczko między Lwowem a dzisiejszą granicą Polski, dawniej znajdujące się Kresach Wschodnich. – Żółkiew poznałam, gdy studiowałam przez rok na Ukrainie – opowiadała dr Anna Wylegała w "Skarbcu Nauki Polskiej". – Pojechałam tam z kolegami na wycieczkę. To miasto, w którym historię widać na każdym kroku. Zachowała się tam na przykład stara zabudowa, co jest rzadkością w tej części Europy i tej części Ukrainy – mówiła.

– Ponieważ jestem socjologiem jakościowym i nie muszę się bardzo przejmować reprezentatywnością statystyczną, intuicyjnie uznałam, że to miejsce jest dobre do prowadzenia badań i na początek może wystarczyć – opowiadała rozmówczyni Katarzyny Kobyleckiej. – Zaczęłam przeprowadzać tam wstępne wywiady ze starszymi osobami, by zacząć drążyć temat. Po pewnym czasie okazało się, że moja intuicja była słuszna – dodała.

Po pewnym czasie Anna Wylegała postanowiła zbadać także swoje rodzinne miasto, czyli wielkopolski Krzyż (do 1945 r. niemiecki Kreuz). – Od początku wiedziałam, że chcę robić badania porównawcze. Szukałam więc drugiego miejsca, które pozwoli mi uchwycić powojenne procesy społeczne. Gdy zaczęłam pracować przy programie "Historia mówiona" w Ośrodku Karta, moim pierwszym zadaniem było przeprowadzenie wywiadu z wybraną przeze mnie osobą. Pojechałam więc na weekend do domu i nagrałam swoją babcię – wspominała początki swojej pracy.

W swojej książce na podstawie analizy ponad stu pięćdziesięciu wywiadów biograficznych autorka odtwarza proces kształtowania się nowej, powojennej rzeczywistości społecznej w obu miastach, ograniczony przez represywny system polityczny, wewnętrzne konflikty i indywidualne ludzkie dramaty.

Jej opowieści wysłuchają Państwo w nagraniu audycji.

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Totalitaryzm - zwycięstwo fizjologii nad polityką

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 23:30
W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" mówiliśmy o książce dr Marcina Moskalewicza pt. "Totalitaryzm, narracja, tożsamość. Filozofia historii Hannah Arendt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Piłsduski wobec Ukrainy, czyli życzeniowe myślenie konspiratora

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 18:49
- Spojrzenie endecji na siłę ukraińskiego ruchu narodowego w latach 1919-1920 było bardziej realistyczne niż podejście Józefa Piłsudskiego - mówił w Dwójce prof. Jan Pisuliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy z dziada pradziada

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 14:00
Pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej ukazuje się praca "Rody uczone" Magdaleny Bajer, wieloletniej dziennikarki Polskiego Radia. W książce znajdziemy prawie 70 biografii rodzin, które od pokoleń zajmują się pracą badawczą.
rozwiń zwiń