Prof. Żurawski i skarby ziemi nubijskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 15:40
O archeologicznych odkryciach Polaków w Afryce porozmawiamy z laureatem programu Mistrz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Ruiny starożytnego miasta Meroe w Nubii, znajdujące się pomiędzy VI a V kataraktą na Nilu, 200 km na północny wschód od Chartumu, w północnej części dzisiejszego Sudanu
Ruiny starożytnego miasta Meroe w Nubii, znajdujące się pomiędzy VI a V kataraktą na Nilu, 200 km na północny wschód od Chartumu, w północnej części dzisiejszego SudanuFoto: Dbxsoul, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Celem tego programu jest wspieranie wybitnych naukowców, którzy łączą swoją pracę z kształceniem młodych badaczy. W tym roku, w 17. edycji nagrody, wyróżniono 7 uczonych z zakresu nauk humanistycznych. Wśród nich znalazł się archeolog - prof. Bogdan Żurawski z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.

Prof. Żurawski od ponad 30 lat prowadzi prace badawcze na terenie Sudanu. Na swoim koncie ma szereg rewelacyjnych odkryć zarówno z czasów istnienia państwa meroickiego ( IV w p.n.e - IV w n.e) , jak i z okresu późniejszego, kiedy w dolinie Nilu środkowego powstały 3 królestwa chrześcijańskie (V w n.e.). Grant, który otrzymał z programu Mistrz, chce przeznaczyć na kolejne kampanie wykopaliskowe, których celem będzie badanie potężnych fortyfikacji nubijskich. Zaczęły one powstawać tuż po upadku Meroe, ale ze względu na brak źródeł pisanych, nie znamy ich budowniczych ani celu, w jakim je wznoszono.

Sudańskie kampanie są także terenem zdobywania nowych kompetencji przez młodych badaczy. Pod naukową opieką prof. Żurawskiego znajdują się archeolodzy: Aneta Cedro i Mariusz Drzewiecki.

***

Na audycję "Skarbiec Nauki Polskiej" zapraszamy w piątek (30.10) w godz. 13.00-13.30. Program poprowadzi Katarzyna Kobylecka.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: Afryka archeologia
Czytaj także

Nubiologia jest polską specjalnością

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 23:55
Nubia to historyczna kraina obejmująca tereny dzisiejszego południowego Egiptu i północnego Sudanu. Chrześcijaństwo dotarło na te tereny 400 lat przed chrztem Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryliśmy nieznany fragment historii Gilgamesza

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 20:00
Archeolodzy odkryli dwadzieścia nieznanych dotąd wersów słynnego „Eposu o Gilgameszu”. Sumeryjski Gilgamesz to odpowiednik biblijnego Noego.
rozwiń zwiń