X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skarby, pustynie i zniewalający urok Sudanu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 13:30
Prof. Bogdan Żurawski od ponad 30 lat prowadzi prace badawcze na terenie Sudanu. W Dwójce opowiadał o trudach pracy na nubijskich wykopaliskach i pasji, jaką jest dla niego praca archeologa.
Audio
  • Prof. Bogdan Żurawski opowiada o pracy archeologa w Sudanie (Skarbiec Nauki Polskiej/Trójka)
Ruiny starożytnego miasta Meroe w Nubii, znajdujące się pomiędzy VI a V kataraktą na Nilu, 200 km na północny wschód od Chartumu, w północnej części dzisiejszego Sudanu
Ruiny starożytnego miasta Meroe w Nubii, znajdujące się pomiędzy VI a V kataraktą na Nilu, 200 km na północny wschód od Chartumu, w północnej części dzisiejszego SudanuFoto: Retlaw Snellac Photography/CC BY 2.0/Flickr

– W Sudanie jest malaria, są okropne choroby i burze piaskowe, ale zniewalający urok tego kraju powoduje, że wciąż tam wracamy. Sudan ma dzisiaj czarny PR i cierpią na tym przede wszystkim Sudańczycy, którzy są wyjątkowo gościnni – mówi profesor.

Gość audycji opowiadał o historii Nubii i wymagającym pustynnym klimacie, wyjaśniał, dlaczego Allah śmiał się, stwarzając Sudan, i dlaczego na nubijskiej pustyni łatwo jest utonąć. Mówił też, z jakich powodów kobiety są lepszymi archeologami niż mężczyźni…

***

Prof. Bogdan Żurawski jest laureatem programu Mistrz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Celem programu jest wspieranie wybitnych naukowców, którzy łączą swoją pracę z kształceniem młodych badaczy. W tym roku, w 17. edycji nagrody, wyróżniono 7 uczonych z zakresu nauk humanistycznych.

***

Tytuł audycji: "Skarbiec Nauki Polskiej"  

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Bogdan Żurawski (archeolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN), Aneta Cedro i Mariusz Drzewiecki (archeolodzy, uczniowie prof. Bogdana Żurawskiego)  

Data emisji: 30.10.2015

Godzina emisji: 13:00

iwo/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nubiologia jest polską specjalnością

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 23:55
Nubia to historyczna kraina obejmująca tereny dzisiejszego południowego Egiptu i północnego Sudanu. Chrześcijaństwo dotarło na te tereny 400 lat przed chrztem Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryliśmy nieznany fragment historii Gilgamesza

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 20:00
Archeolodzy odkryli dwadzieścia nieznanych dotąd wersów słynnego „Eposu o Gilgameszu”. Sumeryjski Gilgamesz to odpowiednik biblijnego Noego.
rozwiń zwiń