Przeszłe krajobrazy. Historia z lotu ptaka

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2016 19:00
Gośćmi "Skarbca nauki polskiej" byli mediewista z UW Maksymilian Sas oraz archeolog z poznańskiego UAM Kasper Hanus.
Audio
  • Przeszłe krajobrazy. Historia z lotu ptaka (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Ślady po bardzo dawnych zabudowaniach widoczne na polach uprawnych
Ślady po bardzo dawnych zabudowaniach widoczne na polach uprawnychFoto: cliché J. Dassié/wikimedia/CC BY-SA 3.0

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 24. przyznała stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców z całej Polski. W tym roku otrzyma je 121 młodych badaczy. Wysokość rocznego stypendium to 28 tysięcy zł, a łączna kwota, jaką Fundacja przeznaczy na stypendia START w 2016 roku, wynosi niemal 3,5 miliona zł. Wśród tegorocznych lauretaów są Maksymilian Sas, mediewista z Instytutu Historycznego UW, i Kasper Hanus, archeolog z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu.

Maksymilian Sas w swoich badaniach skupia się przede wszystkim na zagadnieniach roli chrztu w rozwoju średniowiecznych państw, misji wczesnośredniowiecznych, teologii chrztu, religijnej funkcji urzędu królewskiego i sakralności władzy w średniowieczu. Zainteresowania badawcze Kaspra Hanusa koncentrują się na dwóch zagadnieniach. Pierwszym z nich jest badanie przeszłych krajobrazów, ze szczególnym naciskiem na zagadnienia związane z miastami od okresu prehistorycznego do wczesnej nowożytności. Drugim tematem prowadzonych przez niego badań jest zastosowanie nowoczesnych metod prospekcji lotnicznej i satelitarnej w archeologii.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Goście: Maksymilian Sas, Kasper Hanus

Data emisji: 20.05.2016

Godzina emisji: 13.00

mc/kul

Czytaj także

Jak polityka wpływa na pisanie o historii?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 13:46
O tym opowiadał dr Jakub Muchowski, autor książki "Polityka pisarstwa historycznego. Refleksja teoretyczna Haydena White'a".
rozwiń zwiń

Czytaj także

O początkach polskiej państwowości

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 15:00
Audycja poświęcona serii wydawniczej "Origines Polonorum". To cykl zainicjowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w 2005 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego potomkowie Azteków wstydzą się swojego języka

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 15:00
Językoznawcy alarmują: jesteśmy świadkami wielkiego wymierania. Co czternaście dni znika jeden język. W ciąg kilkudziesięciu lat do tej grupy dołączyć może nahuatl, starożytna mowa rdzennych mieszkańców Meksyku.
rozwiń zwiń