Odczytanie archiwum Aleksandra Wata. "Dużo sekretów"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 11:00
- To było jedno z moich największych naukowych doświadczeń – podkreślał prof. Adam Dziadek, opowiadając o swoich badaniach w Beinecke Library na Yale University nad znajdującymi się tam notatnikami Aleksandra Wata.
Audio
  • Z prof. Adamem Dziadkiem o jego badaniach nad notatnikami Aleksandra Wata rozmawia Katarzyna Kobylecka (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Archiwalne taśmy Polskiego Radia
Archiwalne taśmy Polskiego RadiaFoto: Fot. Jacek Konecki

Prof. Dziadek od lat zajmuje się twórczością Wata, ale - jak mówił - nigdy wcześniej nie myślał o badaniu amerykańskich archiwów poety ("to było poza zasięgiem"). Dostęp do nich stał się możliwy dzięki programu Kwerenda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

W ramach tego stypendium prof. Dziadek mógł przyjrzeć się zapiskom Wata z lat 50. i 60. XX w. Dotychczas nikt nie próbował ich odczytać, uznając ich nieważność dla całości dzieła poety, lub też - co bardziej prawdopodobne - ze względu na wielkie trudności z odszyfrowaniem tekstu. - Okazało się, że w tych notatkach kryje dużo sekretów - zdradzał w audycji naukowiec, opowiadając zarówno o swojej pracy, jak i o wnioskach płynących z analizy tych nowych dla literaturoznawców źródeł.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Adam Dziadek (literaturoznawca)

Data emisji: 17.06.2016

Godzina emisji: 22.00 

jp/pj

Czytaj także

Emigranci na terenie byłego ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 16:00
Gościem audycji będzie Zuzanna Brunarska - tegoroczna laureatka stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język wśród dźwięku, czyli retoryka i muzyka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:00
W "Skarbcu nauki polskiej" rozmawialiśmy z Tomaszem Górnym z Wydziału Polonistyki UJ, laureatem konkursu popularyzatorskiego INTER 2015 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jedlicki i fenomen warstwy inteligenckiej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 15:45
W 2015 roku w "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmawialiśmy o roli inteligentów w procesach modernizacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Bohaterem audcji był prof. Jerzy Jedlicki.  
rozwiń zwiń