"Matki i córki". Kobiece narracje

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 14:08
"Matki i córki" - o tak zatytułowaną pracę dr Aleksandry Grzemskiej wzbogaciła się niedawno seria Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

Posłuchaj
28:51 [ PR2]PR2 (mp3) 11 listopad 2020 21_29_59.mp3 Rozmowa o pracy dr Aleksandry Grzemskiej "Matki i córki" (Skarbiec Muzyki Polskiej/Dwójka)

 

Aleksandra Grzemska jest doktorem nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa, a tematem jej monografii stała się analiza wybranych autobiograficznych narracji autorstwa kobiet z perspektywy związków między matkami a córkami.

Kira Gałczyńska, Nika Strzemińska, Anda Rottenberg, Magdalena Tulli, Maria Nurowska, Zuzanna Janin... to m.in. teksty tych autorek o swoich matkach rozpatrywane są przez Aleksandrę Grzemską w kontekście relacji rodzinnych i artystycznych.

Przedstawione badania próbują odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób związki rodzinne wpływają na twórczość literacką /artystyczną matek i córek oraz (na odwrót) – w jaki sposób życie artystyczne kształtuje relacje panujące w rodzinie.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej 

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 11.11.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

W tej książce Japonki wychodzą z pudełka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 10:18
- W japońskim funkcjonuje takie wyrażenie "córka w pudełku", co oznacza młodą dziewczynę, na którą rodzice chuchają i dmuchają - mówi Karolina Bednarz, autorka "Kwiatów w pudełku". - Z jednej strony opiekunowie chcą dla niej jak najlepiej, a z drugiej ograniczają jej wolność i swobodę, narzucają jej zasady jak ma się zachowywać - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mówiono, że kobietom Nobel się nie należy". Wanda Michalak o Szwedzkiej Akademii

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 11:00
- Początkowo kobiety były dyskryminowane przez Szwedzką Akademię, która przyznaje nagrodę Nobla - mówiła w Polskim Radiu 24 Wanda Michalak, autorka książki "Literackie noblistki".
rozwiń zwiń