Prof. Romuald Schild o prahistorycznych pasterzach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 14:28
Kilka dni po uroczystej, internetowej gali wręczenia tegorocznych Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - zapraszamy na spotkanie z jednym z czworga laureatów tego najbardziej prestiżowego wyróżnienia w Polsce.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Posłuchaj
29:02 [ PR2]PR2 (mp3) 9 grudzień 2020 21_29_50.mp3 Rozmowa z prof. Romualdem Schildem, archeologiem pradziejowym (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

 

Z obszaru nauk humanistycznych i społecznych uhonorowano prof. Romualda Schilda - z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Prof. Schild jest archeologiem pradziejowym. Na całym świecie znany jest jako czołowy badacz epoki kamienia na obszarach Afryki Północnej i Niżu Europejskiego.

Jest jednym z pierwszych naukowców, który dostrzegł i opisał wpływ środowiska i zmian klimatycznych na życie wczesnych społeczności ludzkich Sahary Wschodniej. Od lat 70-tych ub. wieku badał neolityczne Centrum Ceremonialne położone w pobliżu pustynnego sezonowego jeziora Nabta Playa na Pustyni Zachodniej w Egipcie. Mieszkający tam pasterze już 9 tys. lat temu budowali kurhany ofiarne, a ok. 6500 - 6100 lat temu wznosili antropomorficzne stele kamienne symbolizujące klany lub rozszerzone rodziny. Stawiali również tzw. ciągi menhirów skierowane na ważne w ich kosmogonii jasne gwiazdy.

Przed około 6 tys. lat, gdy sawanna stała się zbyt sucha dla człowieka, prahistoryczni pasterze wyruszyli w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Część z nich doszła do doliny Nilu, przynosząc ze sobą wierzenia istotne później w religii Starożytnego Egiptu, takie jak np. świętość polarnego regionu nieba, dokąd - według Egipcjan - wędrowały dusze zmarłych po śmierci.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Romuald Schild (Instytut Archeologii i Etnologii PAN)

Data emisji: 9.12.2020

Godzina emisji: 21.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lucy – pierwsza dama paleoantropologii

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 05:35
- Lucy była takim kamieniem milowym, pokazała, że "stary" człowiek to był dwunożny, wyprostowany osobnik z ludzkim ciałem, ale małpią głową – o znalezisku z 24 listopada 1974 roku mówił dr Marcin Ryszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Żurawski i skarby ziemi nubijskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 15:40
O archeologicznych odkryciach Polaków w Afryce porozmawiamy z laureatem programu Mistrz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń