Dr Dawid Rogacz i rekonstrukcja chińskiej historiozofii

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 09:30
Zostały ogłoszone wyniki konkursu START 2021. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej co roku nagradza 100 młodych, świetnie zapowiadających się naukowców, przyznając im roczne stypendia w wysokości 28 tys. zł. Wśród tegorocznych laureatów konkursu START 2021 znalazł się dr Dawid Rogacz z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu -  badacz filozofii chińskiej.
Okładka książki Chińska filozofia historii
Okładka książki "Chińska filozofia historii"Foto: Mat. pras.

Posłuchaj
29:52 Skarbiec Nauki Polskiej 16.06.2021.mp3 Dr Dawid Rogacz o monografii chińskiej historiozofii (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)

Dr Rogacz jest autorem monografii o chińskiej historiozofii, która została wydana po polsku w Wydawnictwie Naukowym UAM oraz po angielsku przez prestiżowe wydawnictwo Bloomsbury. Otwiera nową serię książek – Bloomsbury Studies in World Philosophies.

Monografia jest pierwszą w skali światowej rekonstrukcją chińskiej filozofii historii od jej początków w VI w. p.n.e. do końca XVIII w. Znajdziemy w niej analizę poglądów przeszło 40 historiozofów chińskich żyjących na przestrzeni 25 wieków, która opiera się na stu edycjach źródeł starochińskich o łącznej objętości ok. 115 tys. stron. Badania wymagały biegłej znajomości zarówno klasycznego, jak i współczesnego języka chińskiego.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Dawid Rogacz (filozof, sinolog)

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Wszystko o nas bez nas. Chiński system zaufania społecznego

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 18:00
- System masowego zbierania danych nie jest wyłącznie chińską specyfiką. Jest to przejaw dominującego modelu gospodarki, który polega na tym, że najmocniejsi są ci gracze, którzy posiadają najwięcej wiedzy o konsumentach - tłumaczył w Dwójce Jan Tokarski, filozof i eseista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Nowak: nie trzeba szukać buddyzmu, żeby w katolicyzmie czy prawosławiu odkryć głębię przeżycia duchowego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 19:30
- Jak mówił Sokrates, który stworzył podstawy refleksji nad wspólnym światem w życiu publicznym, najpierw powinniśmy poznać samych siebie. Bardzo często o tym zapominamy, zafascynowani jakąś mistyczną głębią Wschodu czy innych egzotycznych cywilizacji, na pewno bardzo ciekawych i fascynujących - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Nowak, historyk, autor "Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej". 
rozwiń zwiń