O związkach Polaków z uniwersytetami praskimi

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 13:09
Jego badania przyczyniły się do poszerzenia wiedzy dotyczącej kontaktów intelektualnych Polaków z praskim ośrodkiem akademickim w XIV-XVIII wieku. Dr Robert Tomczak jest laureatem Programu START FNP, historykiem z Wydziału Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Panorama Pragi
Panorama PragiFoto: 1552036/pixabay

Naukowiec bada związki edukacyjno-intelektualne Polaków z uniwersytetami praskimi od XIV do XVIII w. Opierając się na źródłach czeskiej proweniencji opracował szczegółową listę polskiej i litewskiej młodzieży, która studiowała w Pradze i stworzył niemal 450 indywidualnych biogramów tych osób.

Wśród praskich studentów na uwagę na pewno zasługuje Michał Korybut Wiśniowiecki – późniejszy król Polski, którego kilkuletni pobyt w tym mieście nie był dotychczas w literaturze historycznej dogłębnie opisany. Teraz ta luka została uzupełniona.

Dr Robert Tomczak jest absolwentem Wydziału Historii UAM, gdzie obecnie pracuje. Specjalizuje się w historii peregrynacji zagranicznych (XVI-XVIII w.), zajmuje się także dziejami uniwersytetów (XV-XVIII w.) oraz historią związków intelektualnych oraz kulturowych Polski z Czechami oraz Szwajcarią. Stypendysta Fundacji Lanckorońskich oraz Rady Federacyjnej Szwajcarii (post-doc na Uniwersytecie w Bazylei, 2019-2020). Otrzymał Nagrodę im. profesora Czesława Majorka w Ogólnopolskim Konkursie Prac Doktorskich z Historii Edukacji (2021).

[Źródło: uniwersyteckie.pl]

Posłuchaj
29:18 Skarbiec Nauki Polskiej Dwójka 16 marzec 2022 21_29_24.mp3 Rozmowa o badaniach kontaktów intelektualnych Polaków z praskim ośrodkiem akademickim w XIV-XVIII wieku (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 16.03.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Zespół, który bada tajemnice mikro- i nanoświatów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 15:25
- Moją ambicją było stworzenie środowiska badawczego - mówi prof. Teodor Gotszalk, laureat programów TEAM i MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy szukają sposobu na niwelowanie stresu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 01:51
- Chcielibyśmy przewidzieć skutki pewnych zmian, jakie na poziomie chemicznym i molekularnym zachodzą w naszych organizmach, by móc m.in. niwelować efekty stresu - mówi prof. Agnieszka Chacińska, dyrektor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń