Prof. Adam Łajtar - laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 07:30
Tegoroczna Nagroda FNP w obszarze nauk humanistycznych i społecznych trafiła do rąk prof. Adama Łajtara z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowca uhonorowano za odczytanie i interpretację niemal tysiąca inskrypcji z tzw. górnego kościoła w sudańskim Banganarti.
Banganarti, Sudan - inskrypcje pielgrzymie gęsto pokrywające ściany wewnątrz Rafaelionu
Banganarti, Sudan - inskrypcje pielgrzymie gęsto pokrywające ściany wewnątrz RafaelionuFoto: Bogdan Żurawski

3 listopada zostały ogłoszone nazwiska laureatów tegorocznej Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce, zwanego nieoficjalnie polskim Noblem.

Prof. Adam Łajtar jest papirologiem, epigrafikiem, historykiem antyku i nubiologiem. Od lat współpracuje z misjami w Egipcie i Sudanie, gdzie analizuje odkrywane przez archeologów teksty i napisy.

Banganarti to osada położona niedaleko Dongoli – stolicy Makurii, a potem Zjednoczonego Chrześcijańskiego Królestwa Nubii. Przez 5 stuleci spoczywała pod piaskami pustyni. W 2001 roku odsłonięto tam kościół, na którego ścianach widniały nie tylko wspaniale zachowane malowidła, ale także inskrypcje datowane na XI-XV w. Tak duże nagromadzenie napisów jest dowodem, że świątynia ta musiała być ważnym centrum pielgrzymkowym.

Prof. Adam Łajtar z Wydziału Archeologii UW opowiadał w audycji o znaczeniu tego miejsca i o pracy nad odszyfrowaniem znalezionych tam inskrypcji.


Posłuchaj
29:50 Skarbiec Nauki Polskiej Dwójka 16 listopad 2022 21_30_01.mp3 Rozmowa z prof. Adamem Łajtarem - laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: Prof. Adam Łajtar (papirolog, epigrafik, historyk antyku i nubiolog)

Data emisji: 16.11.2022

Godzina emisji: 21.30

kor

Czytaj także

Hieroglify. Święte pismo Egiptu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 12:53
Gościem "Rozmów po zmroku" był dr Andrzej Ćwiek – egiptolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczestnik prac polskich misji archeologicznych w Egipcie, autor książki "Hieroglify egipskie", której drugie wydanie trafi wkrótce do księgarń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeologiczne tajemnice polskich ziem

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 16:30
Czy można ustalić DNA Piastów? Gdzie w Polsce mamy święte jeziora? O czym mówią "gadatliwe" kości i odcięte głowy? Po co najdawniejsi rolnicy wznosili megality? Czy archeolodzy wpadli na trop włosa Kopernika?
rozwiń zwiń