Hieroglify. Święte pismo Egiptu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 12:53
Gościem "Rozmów po zmroku" był dr Andrzej Ćwiek – egiptolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczestnik prac polskich misji archeologicznych w Egipcie, autor książki "Hieroglify egipskie", której drugie wydanie trafi wkrótce do księgarń.
W tym roku mija 200 lat od momentu, gdy archeolog Jean-Franois Champollion odczytał egipskie hieroglify
W tym roku mija 200 lat od momentu, gdy archeolog Jean-François Champollion odczytał egipskie hieroglifyFoto: Triff/Shutterstock

W tym roku mija 200 lat od momentu, gdy francuski archeolog  Jean-François Champollion – odczytał egipskie hieroglify. Starożytni Grecy nazywali je "świętymi znakami", sami Egipcjanie uważali je za "mowę bogów". O czym opowiadały? 

W przyszłym tygodniu do księgarń trafi drugie wydanie książki "Hieroglify egipskie" dr. Andrzeja Ćwieka.

"Żyjemy w przeświadczeniu, że tradycja i kultura europejska wywodzą się ze starożytnej Grecji i Rzymu. Zapominamy jednak o starożytnych Egipcjanach lub po prostu jesteśmy nieświadomi egipskiego pochodzenia wielu wynalazków, idei i motywów. Dotyczy to nie tylko religii czy filozofii. To dzięki Egipcjanom ktoś może nosić imię Zuzanna lub Onufry. To dzięki nim znamy słowa takie jak: bazalt, heban czy chemia. To wreszcie dzięki nim dzielimy dobę na dwadzieścia cztery godziny.

Z podziwem patrzymy na niezrozumiałe teksty na ścianach egipskich świątyń i grobowców. A gdybyśmy spróbowali je odczytać? Zajrzenie w niezwykły świat hieroglifów może przynieść ze sobą zdumiewające odkrycia i wielką satysfakcję, gdy uda nam się rozszyfrować to, co przez wieki było ukryte i tajemnicze. Kamienie zaczynają wtedy mówić, a mają naprawdę wiele do powiedzenia" - czytamy na stronie wydawnictwa.


Posłuchaj
27:19 Rozmowy po zmroku Dwójka 17 luty 2022 21_30_04.mp3 Dr Andrzej Ćwiek o hieroglifach egipskich (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Michał Nowak

Goście: dr Andrzej Ćwiek (egiptolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczestnik prac polskich misji archeologicznych w Egipcie, autor książki "Hieroglify egipskie")

Data emisji: 17.02.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Dowód polskiej potęgi w egipskich grobowcach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 15:30
– Polska ma tradycję badań egiptologicznych od XVIII w. Znajdujemy się w czołówce krajów działających w tej dziedzinie – mówił papirolog prof. Adam Łukaszewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt i fenomen skalnych grobowców

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 08:00
Gościem audycji była dr Marta Kaczanowicz - laureatka programu Start 2021. Co roku spośród tysiąca zgłoszonych kandydatur Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłania setkę młodych badaczy, którzy nie przekroczyli 30. roku życia i przyznaje zwycięzcom stypendia w wysokości 28 tys. zł. Ma to wspomóc młodych naukowców w rozwijaniu ich świetnie zapowiadających się karier badawczych.
rozwiń zwiń