Stypendium FNP przyznane jej przed kilku laty stało się początkiem bardzo dynamicznie rozwijającej się kariery naukowej, której dowodem niech będą kolejne nagrody: w 2021 roku - grant ERC (Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych), w 2022 r. - Paszport "Polityki", w 2023 r. - nagroda Narodowego Centrum Nauki.
Dr Karolina Ćwiek-Rogalska bada zagadnienie przesiedleń, jakie nastąpiły po II wojnie światowej na terenie Polski, Czech i Słowacji. Zjawisko wysiedleń jest stosunkowo dobrze poznane, natomiast niewiele prac było dotychczas poświęconych aspektom ponownego osadnictwa - czyli analizie doświadczeń osadników związanych z rzeczami pozostawionymi przez poprzednich niemieckich mieszkańców.
Wykorzystywana przez mojego gościa metodologia badawcza oparta jest na widmonologii - tj. koncepcji Jacquesa Derridy. Francuski filozof pokazuje, że jesteśmy skazani na dziedziczenie, to znaczy zawsze przychodzimy po kimś - czy tego chcemy, czy nie, i to dziedziczenie stanowi o tym, jak wygląda nasza przyszłość.
29:37 2024_01_24 21_30_11_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Przesiedlenia po II wojnie światowej - spotkanie z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Data emisji: 24.01.2024
Godzina emisji: 21.30
mo/pg