X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poszukiwacze zaginionych świątyń (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 18:13
Już w latach 90. grupa zapaleńców - naukowców i studentów - wybierała się w szaleńcze wyprawy na Kresy, by odkrywać tam polskie skarby.
Audio

– To niezapomniane przeżycie, kiedy przyjeżdża się do miejscowości, pośrodku której stoi opustoszały kościół. Okazuje się, że jest to kościół z XVII wieku, o którym nic nikt nie wie, nikt o nim nie słyszał – opowiadał w "Skarbcu Nauki Polskiej" dr hab. Andrzej Betlej, historyk sztuki z Instytutu Historii Sztuki UJ, trzykrotny beneficjent programów stypendialnych Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Nasz gość już jako student wszedł do grupy osób – badaczy skupionych wokół prof. Jana Ostrowskiego – które od lat 90. zaczęły wyjeżdżać na Kresy, by odkrywać i opisywać zapomniane polskie świątynie. Ta akcja inwentaryzacyjna dotyczyła Kresów południowo-wschodnich, terenów dzisiejszej Ukrainy. Wyjazdy były na początku organizowane prywatnie, za własne fundusze, dopiero później, jak wspominał dr Betlej, przyszły różne dofinansowania.

Akcja tego niecodziennego spisu dawnego dziedzictwa okazała się dla polskiej historii sztuki czymś niezmiernie cennym. Do dziś jeżdżą na Ukrainę kolejne pokolenia studentów, powstają opasłe monografie kresowych kościołów. – W wielu przypadkach dochodziło do przewartościowania obrazu polskiej historii sztuki – mówił dr Andrzej Betlej o efektach tych wypraw.

Na Kresach można było odkryć ogromne skarby. O tych odkryciach, o fascynujących ludziach spotkanych na kresowych drogach (choćby barwna postać księdza Augustyna Mednisa), o niezapomnianych wrażeniach ze swoich podróży – o tym wszystkim dr Andrzej Betlej opowiadał w rozmowie z Katarzyną Kobylecką.

Aby wysłuchać rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(jp)

dr
dr hab. Andrzej Betlej; fot.Joanna Młynarska/źr. andrzej.betlej.info
Fotografia tytułowa: Grupa inwentaryzatorów z 1992 r. W autobusie Sławomir Skrzyniarz (wówczas po II roku, ob. dr, adiunkt w IHS UJ).  Przy autobusie stoją od lewej Jan Winiarski (kierowca), Piotr Krasny (wówczas mgr, ob. dr hab., dyr. IHS UJ), Beata Psonak (wówczas po I roku), studentka historii, Barbara Wiśniewska (wówczas po I roku), Agnieszka Widacka (wówczas po I roku, ob. dr, Gł. Inwentaryzator Muz.Nar. w Kr.), za nią Marcin Kaleciński (wówczas po III roku, ob. doktor, adiunkt w IHS Uniw. Gdańskiego), Grażyna Jurkowlaniec (wówczas po II roku, ob. dr hab. w IHS UW),  Andrzej Betlej (wówczas po II roku, ob. dr hab. w IHS UJ), Anna Oleńska (wówczas po II roku, ob. dr w IS PAN), Mariusz Czuba (wówczas po IV roku, ob. wicedyr. KOBiDZ), Marek Walczak (wówczas mgr, ob. dr hab., wicedyr. IHS UJ). W niższym rzędzie, od lewej: Tomasz Zaucha (wówczas po IV roku, ob. doktor, kier.  działu polskiego malarstwa w Muz. Nar. w Krakowie), Marek Czapelski (wówczas po II roku, ob. dr, wicedyr. IHS UW), Marcin Gołąbek (wówczas po II roku historii sztuki w Warszawie; nie żyje), student historii, Rafał Quirini-Popławski (wówczas po I roku, ob. dr, adiunkt w IHS UJ).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mówić o traumie obozu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 15:45
Paradoksalnie trudniej było przetrwać w obozie koncentracyjnym kilka miesięcy niż pięć lat - przekonywał Piotr Filipkowski, autor książki o więźniach lagru Mauntahausen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julian Stryjkowski – z ciemności na światło dzienne

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 08:18
Zmagania z tożsamością narodową, religijną i seksualną to według Ireneusza Piekarskiego, autora nowej książki o Stryjkowskim, spiritus movens twórczości pisarza.
rozwiń zwiń