Relacja z wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 19:30
O przebiegu tegorocznej uroczystości opowiedział prof. Włodzimierz Bolecki – wiceprezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W programie gościliśmy również laureata z zakresu nauk humanistycznych i społecznych – prof. Andrzeja Wiśniewskiego,
Audio
  • Relacja z wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Prof. Andrzej Kossakowski (C), prof. Marcin Drąg (P) i prof. Andrzej Wiśniewski (L) podczas gali wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej,
Prof. Andrzej Kossakowski (C), prof. Marcin Drąg (P) i prof. Andrzej Wiśniewski (L) podczas gali wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej,Foto: PAP/Rafał Guz

4 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019 uznawanych za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju. Statuetki oraz czeki na 200 tys. zł odebrało trzech wybitnych uczonych - prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, prof. Andrzej Kossakowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz prof. Andrzej Wiśniewski z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nagrody Fundacji są przyznawane od 28 lat za wybitne osiągnięcia i odkrycia naukowe. Są to nagrody indywidualne, przyznawane w czterech obszarach: nauk o życiu i o Ziemi (w tym roku nagrody nie przyznano), nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych.

O przebiegu tegorocznej uroczystości opowiedział prof. Włodzimierz Bolecki – wiceprezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W programie gościliśmy również laureata z zakresu nauk humanistycznych i społecznych – prof. Andrzeja Wiśniewskiego, który został nagrodzony za opracowanie koncepcji inferencyjnej logiki pytań. Rozwiązania zaproponowane przez prof. Wiśniewskiego mogą znaleźć zastosowanie m.in. w uczeniu maszynowym, rozwijaniu sztucznej inteligencji, ulepszaniu internetowych wyszukiwarek czy skutecznej analizie baz danych.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Włodzimierz Bolecki (wiceprezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej), prof. Andrzej Wiśniewski (laureat z zakresu nauk humanistycznych i społecznych)

Data emisji: 11.12.2019

Godzina emisji: 21.30

bch

Czytaj także

Cyfrowy eskapizm. Od teorii do stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 09:51
- W 2018 roku opublikowałam tekst w brytyjskim, bardzo renomowanym czasopiśmie archeologicznym i przedstawiłam tam koncepcję, która może być rozpatrywana zarówno w odniesieniu do muzealnictwa, jak i do samej archeologii - mówiła w Dwójce dr Monika Stobiecka, laureatka tegorocznego Programu "START" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Łozowski: w średniowieczu istniały dwie Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 22:00
- Najpierw, jak się przypuszcza, w okolicach końca XIII w. lub na początku kolejnego stulecia została założona stara Warszawa. Po sukcesie tej inicjatywy lokacyjnej na początku wieku XV została założona nowa Warszawa. Funkcjonowała ona tam, gdzie jest ul. Freta, która doprowadza nas do Rynku Nowego Miasta. To był zupełnie odrębny organizm miejski - mówił w Dwójce historyk z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń