1 procent podatku na rzecz polskiej nauki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 09:40
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej od trzech dekad wspiera finansowo badaczy ze wszystkich dyscyplin wiedzy, ale za priorytet swojej działalności uznała pomoc młodym uczonym, którzy jeszcze przed 30. rokiem życia mogą pochwalić się udokumentowanymi osiągnięciami.
Stypendystami Programu Start są m.in. młodzi archeolodzy
Stypendystami Programu "Start" są m.in. młodzi archeolodzyFoto: Shutterstock/Elnur

Dlatego Program "Start" był jedną z pierwszych inicjatyw FNP. Co roku w tym konkursie wyłanianych jest 100 obiecujących badaczy, którzy otrzymują stypendia w wysokości 28 tys. zł. Tym szczególnie wyróżniającym - wręczane są stypendia podwyższone do kwoty 36 tys. zł.

Żeby sfinansować program, Fundacja potrzebuje rocznie ok. 3 mln zł. Większość środków pochodzi z dotacji stałych sponsorów strategicznych FNP, ale liczy się każda przysłowiowa złotówka.

Dlatego co roku - wraz ze zbliżającym się terminem rozliczeń podatkowych - Fundacja, jako organizacja pożytku publicznego, zwraca się z apelem o przeznaczenie 1% podatku dla stypendystów Programu "Start".

O tym, dlaczego ważne jest wspieranie młodych badaczy, przekonywała w audycji Katarzyna Pronobis - specjalistka do spraw pozyskiwania funduszy FNP.

Usłyszeliśmy też głosy "startowców" - naukowców, którzy otrzymali to wsparcie na początku swojej kariery. Co wówczas to dla nich znaczyło? O tym opowiadali dr Monika Stobiecka - historyczka sztuki i archeolożka, dr Filip Taterka - egiptolog oraz dr Piotr Łozowski - historyk.


Posłuchaj
29:36 Dwójka skarbiec nauki polskiej 16.02.2022.mp3 1 procent podatku na rzecz polskiej nauki (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka) 

***

Audycja "Skarbiec Nauki Polskiej" to cykl spotkań z młodymi polskimi naukowcami reprezentującymi różnorodne dziedziny wiedzy: archeologię, językoznawstwo, historię sztuki itd.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Maciej Gnyszka - zdobywa pieniądze na szczytne cele

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 12:40
Zebrał 7 mln zł, ale nie dla siebie. Z wykształcenia jest architektem, zawodowo zajmuje się fundraisingiem, a w ramach swojej pracy jada śniadania z biznesmenami. Bohaterem audycji jest Maciej Gnyszka.
rozwiń zwiń