Figura Antychrysta w starożytnych tekstach

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 22:00
W ubiegłym miesiącu na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Programu "Start" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W tym roku o stypendia ubiegało się 660 kandydatów. Nagrodzono 100 młodych badaczy. W "Skarbcu nauki polskiej" rozmowa z jednym z nich. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixel-Shot/Shutterstock

Naszym gościem był dr Mateusz Kusio - pracownik Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu w Oxfordzie, który jako historyk starożytności bada rozwój antycznych idei judaistycznych i chrześcijańskich. Jego najważniejszym dokonaniem naukowym jest opublikowanie monografii poświęconej Antychrystowi - postaci związanej z wydarzeniami poprzedzającymi koniec świata i sąd ostateczny.

Tegoroczny laureat Programu "Start" FNP stawia tezę, że tego rodzaju figury Antychrysta pojawiają się również w tekstach przedchrześcijańskich. Odnajdujemy je w Biblii hebrajskiej, a także w zwojach znad Morza Martwego.


Posłuchaj
29:48 2023_07_19 21_32_08_Dwojka_Skarbiec_nauki_polskiej.mp3 Figura Antychrysta w starożytnych tekstach (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Mateusz Kusio (pracownik Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu w Oxfordzie)

Data emisji: 19.07.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo


Czytaj także

Antyczne dzieła literatury erudycyjnej w przekładzie Bartosza Kołoczka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 22:00
Gościem audycji "Skarbiec nauki polskiej" był dr Bartosz Kołoczek - adiunkt w Zakładzie Historii Starożytnej i Bizancjum Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emblematyka medytacyjna - słowo i ilustracja

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 23:00
Gościem audycji "Skarbiec nauki polskiej" była dr Alicja Bielak z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Z laureatką Programu START FNP rozmawialiśmy o emblematyce medytacyjnej.
rozwiń zwiń