Sztuka czytania historii

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 22:00
Spotkanie z prof. Ewą Domańską – badaczką historiografii, metodologii historii – oraz z jej trojgiem współpracowników.
Audio
Sztuka czytania historii
Foto: Glow Images/East News

Program "Mistrz" Fundacji Nauki Polskiej to prestiżowy grant przyznawany corocznie wybitnym osobowościom świata naukowego. Program adresowany jest do aktywnie działających badaczy, których dotychczasowy dorobek stanowi rękojmię właściwego wykorzystania środków i którzy potrafią skutecznie łączyć pracę naukową z kształceniem młodej kadry.

W tym roku jednym z laureatów tej nagrody została prof. Ewa Domańska – z Instytutu Historii UAM w Poznaniu i Department of Cultural and Social Anthropology, Stanford University w USA. Uczennica prof. Jerzego Topolskiego i prof. Haydena White'a, autorka książek – m.in.:  "Mikrohistorie" i  "Historie niekonwencjonalne". Grant, który otrzymała prof. E. Domańska, będzie przeznaczony na realizację projektu "Rescue history" (Historia ratownicza), a chodzi m. in. o próbę tworzenia teorii historii. W skład zespółu, który przez trzy lata będzie pracować nad tym programem wchodzi pięcioro młodych naukowców, doktorantów i doktorów, z różnych ośrodków akademickich.  

W "Skarbcu Nauki Polskiej" gościliśmy prof. Ewę Domańską oraz trójkę jej współpracowników: dr Luizę Nader - historyka sztuki, Katarzynę Bojarską - literaturoznawcę i dr Piotra Filipkowskiego - socjologa.

Audycję przygotowała Katarzyna Kobylecka.


Czytaj także

Cyfryzujemy na (humanistyczną) potęgę

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 11:40
Pół miliona książek udostępniły już polskie biblioteki internautom. W sieci, "na półce" obok siebie stoją bezcenne woluminy i książki wydawane tylko w formie elektronicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malowane cerkwie Rumunii

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 17:00
Spotkanie z badaczką rumuńskiej duchowości oraz ikonografii prawosławnej Bukowiny Południowej - dr Ewą Kocój.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z prof. Włodzimierzem Boleckim

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 11:00
W związku ze zbliżającym się jubileuszem Dwójki w Skarbcu Nauki Polskiej gościliśmy wiceprezesa Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń