Malowane cerkwie Rumunii

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 17:00
Spotkanie z badaczką rumuńskiej duchowości oraz ikonografii prawosławnej Bukowiny Południowej - dr Ewą Kocój.
Audio

- Moje zainteresowanie Rumunią wzięło się z zainteresowania prawosławiem i górami - mówiła w "Notatniku Dwójki" dr Ewa Kocój. - Zawsze w trakcie wędrówek po polskich górach dochodząc do granicy zastanawiałam się, co jest dalej. Zanim pierwszy raz pojechałam do Rumunii zobaczyłam zdjęcia tych niesamowitych malowanych od zewnątrz monastyry. Urzekły mnie i postanowiłam zająć się nimi bliżej.

Oryginalność metody Ewy Kocój polega na zastosowaniu zasad antropologii kultury. Badania skoncentrowane są na punkcie widzenia zwykłych ludzi, twórców danej kultury.

- W przypadku malowanych monastyrów, mimo prowadzonych od stu lat badań, nikt nie zadał pytania o to, co ludzie widzą w tych malowidłach, w jaki sposób odbierają freski. Zaczęłam więc pytać okolicznych mieszkańców o te malowidła, o legendy z nimi związane… Okazało się, że to, co widzą jest zupełnie inne od spojrzenia historyków sztuki czy teologów. Spojrzenie mieszkańców wynika z kultury, w której żyją, z ich obrzędów, wierzeń i mitów.

Monastyry były budowane w XV wieku, zewnętrzne polichromie powstały przede wszystkim w XVI wieku. Istnieją pewne tendencje, które można wyróżnić: na przykład sceny Sądu Ostatecznego umieszczane są po stronie zachodniej, wiązanej ze śmiercią. Na scianie wschodniej umieszcza się sceny związane z Rajem.

Zapraszamy do posłuchania rozmowy z Ewą Kocój.

Dr Ewa Kocój - podwójna stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, etnografka, antropolożka kultury po studiach na UJ, adiunkt w Instytucie Kultury UJ. Interesuje się niematerialnym dziedzictwem kultury, współczesną religijnością, antropologicznymi interpretacjami wyobrażeń i symboli kulturowych; duchowością prawosławną kręgu Karpat. Ważne miejsce w jej badaniach zajmuje także ikonografia prawosławna i sztuka ludowa. Prowadzi badania nad kulturą religijną Rumunii na tle innych krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, wschodnimi pograniczami oraz stereotypami narodowymi, etnicznymi i religijnymi.

Beneficjentka Programu KWERENDA Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. To stypendium umożliwiło jej pobyt w Rumunii i zbieranie materiałów do pracy doktorskiej na temat "Malowanych cerkwi i monastyrów Bukowiny Południowej". Jest również laureatką Nagrody im. Artura Rojszczaka przyznawaną przez FNP za "umiejętność przekraczania barier wyznaczonych przez własną specjalizację naukową i odniesione sukcesy na polu działalności społeczjnej i dydaktycznej". 

Audycję przygotowała Katarzyna Kobylecka.

Czytaj także

Michaela Ursuleasa w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 19:00
Laureatka nagrody słuchaczy II Programu Polskiego Radia na XIV Konkursie Chopinowskim wystąpiła w niedzielę w Studiu im. Witolda Lutosławksiego. Z Artystką rozmawiała Klaudia Baranowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rumuńskie dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 12:00
O tym jak bogata i różnorodna jest muzyka rumuńska będzie można przekonać się podczas czwartej edycji Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie.
rozwiń zwiń