"Lutosławski/świat". 6 nowych spojrzeń na kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 16:00
- Zadanie było takie, żeby pokazać nagrania Lutosławskiego niepublikowane dotąd na płytach - mówił w Dwójce Adam Suprynowicz, redaktor wydawnictwa dopełniającego fonograficzną dokumentację dorobku mistrza z Drozdowa.
Audio
  • Adam Suprynowicz o płycie "Lutosławski/świat"; Andrzej Szadejko o płycie "Rückpositive”; Magdalena Łoś o płycie Alexisa Kossenki i Sabine Devieilhe (Erato). (Płytomania/Dwójka)
płyty z albumu Lutosławskiświat
płyty z albumu "Lutosławski/świat"Foto: dzięki uprzejmości Nardowego Instytutu Audiowizualnego

"Lutosławski/świat" to komplet niezwykły, bo stworzony według subiektywnego pomysłu naszego redakcyjnego kolegi. We wstępie do wydawnictwa pisze on: "»Lutosławski/świat« nie jest wyborem »najważniejszych utworów« ani też próbą utworzenia nowego kanonu; nie pretenduje również do miana kompendium wiedzy o kompozytorze”. Czym zatem jest?

- To uzupełnienie wiedzy o kompozytorze. Dopełnienie wydawnictw, które ukazały się na rynku w Roku Lutosławskiego - wyjaśniał autor wyboru w audycji "Płytomania".

Na krążkach zatytułowanych "Historia", "Nowoczesność", "Symfonika", "Znaczenia", "Codzienność" znalazły się utwory "wygrzebane" z radiowych archiwów, zgrupowane wokół pięciu problemów. - Album "Historia" opowiada o zmaganiach Lutosławskiego z polityką. Zawiera utwory wojenne i tuż powojenne, pieśni masowe i ludowe. Z kolei "Nowoczesność" porusza problem postawy Lutosławskiego wobec awangardy - opowiadał Adam Suprynowicz.

Wydawnictwa z muzyką dopełnia płyta DVD, na której znalazły się dwa filmy: "Odrą do Bałtyku. Reportaż krajoznawczy z Ziem Zachodnich" oraz "Suita warszawska". - To była jedyna okazja, żeby pokazać odbiorcom dwa zachowane filmy, do których muzykę napisał Witold Lutosławski - wyjaśniał rozmówca Jacka Hawryluka.

Przepięknie wydany album będzie dostępny w marcu w wybranych salonach muzycznych, natomiast już teraz można go zamówić w sklepie internetowym NiNy (http://www.nina.gov.pl/sklep). Do słuchania, oglądania i czytania.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Poza tym w "Płytomanii" organista i dyrygent Andrzej Szadejko opowiadał o swojej nowej płycie "Rückpositive”, zaś Magdalena Łoś - na dobry początek Roku Rameau (we wrześniu przypadnie 250. rocznica śmierci kompozytora) - przedstawiła najnowszy album Alexisa Kossenki i Sabine Devieilhe (Erato).

Audycję przygotował Jacek Hawryluk.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: Witold Lutosławski

Czytaj także

Tharaud nie tylko na poważnie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 08:00
W ostatniej "Płytomanii" w starym roku przedstawiliśmy garść płytowych nowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawski epizod Arne Nordheima

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 16:40
W "Płytomani" Ewa Szczecińska opowiadała o nowym albumie w katalogu Bôłt Records.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hamelin gra Busoniego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 10:00
W "Płytomanii" zrecenzowaliśmy najnowszy, trzypłytowy album wytwórni Hyperion, na którym kanadyjski pianista Marc-André Hamelin wykonuje późne utwory fortepianowe Ferruccia Busoniego.
rozwiń zwiń