Nowości spod znaku NOSPR i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 16:00
Wśród niedzielnych propozycji płytowych znalazły się dwa wydawnictwa z kompozycjami urodzonego we Lwowie współczesnego twórcy Bogusława Schaeffera w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i znakomitych solistów.
Sala koncertowa NOSPR w Katowicach
Sala koncertowa NOSPR w KatowicachFoto: Nahlik/ Shutterstock

Zapraszamy na coniedzielne spotkanie z płytowymi nowościami. Tym razem podczas audycji słuchaliśmy następujących albumów:

  • Bogusław Schaeffer, IV Koncert fortepianowy, Bogusław Schaeffer - fortepian, NOSPR, Bogdan Olędzki (Bółt Records)
  • Bogusław Schaeffer, Missa sinfonica, Anna Malewicz-Madey - sopran, NOSPR, Bogdan Olędzki (Bółt Records)
  • Julia Kociuban - Polonezy polskie (DUX)
  • Heinz Holliger - LUNEA (ECM)
  • Jerzy Fryderyk Haendel, Rodelinda, Lawrence Cummings (nagranie z Festiwalu w Getyndze w 2021 roku, Accent 2022)

Bogusław Schaeffer to nie tylko kompozytor, ale też muzykolog, dramaturg, plastyk i pedagog urodzony w 1929 roku we Lwowie. Jego dzieła - zarówno muzyczne, jak i dramatyczne oraz graficzne - należą do awangardy tych gatunków. 

Artysta studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Szybko sam zaczął komponować i niedługo potem uczyć kolejnych kompozytorów. Przez całe życie konsekwentnie łączył aktywność w wielu różnych dziedzinach. Od wczesnych lat 60. udzielał się jako teoretyk i krytyk muzyczny w licznych periodykach, jednocześnie rozwijając twórczość dramatyczną i plastyczną.

Schaeffer wychował ponad 160 uczniów, wykładając kompozycję w kilku krajach, skomponował prawie 500 utworów muzycznych, a także napisał 40 sztuk teatralnych. Wspólnym ogniwem wszystkich jego działań i ich pierwotnym źródłem jest jednak muzyka.

Nawet dramaty i grafiki Schaeffera mają bowiem ścisły związek z szeroko pojętą muzycznością. Wiele tekstów dramatycznych autora ma wręcz strukturę opartą na konstrukcji utworu muzycznego. Natomiast twórczość plastyczna to głównie impresje inspirowane muzyką. Bogusław Schaeffer jest także autorem licznych książek poświęconym kompozycji. Najsłynniejsze z nich to: "Nowa muzyka. Problemy współczesnej techniki kompozytorskiej", "Klasycy dodekafonii", "Wstęp do kompozycji" i najważniejsza publikacja "Introduction to composition".

Posłuchaj
58:16 2022_06_26 15_00_01_PR2_Plytomania.mp3 Nowości spod znaku NOSPR i nie tylko (Płytomania/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Płytomania

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 26.06.2022

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Piotr Sałajczyk i jego nowa płyta z wojennymi sonatami

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 14:00
Tegoroczne wiosenne przebudzenie stawia przed nami wyzwania, jakich, witając nowy rok, nawet sobie nie wyobrażaliśmy - wszystko podlega weryfikacji! Jak w tej rzeczywistości brzmią płytowe nowości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Mendyk: Bogusław Schaeffer był pracowity i uparty

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 18:00
- Bogusław Schaeffer to kompozytor poszukujący, pełen rozmachu, eklektyk i neotradycjonalista, co brzmi jak paradoks. Pół życia spędził, ciężko pracując przy biurku - mówił na antenie Dwójki Michał Mendyk, publicysta muzyczny, kurator i producent.
rozwiń zwiń