REKLAMA

Piotr Sałajczyk i jego nowa płyta z wojennymi sonatami

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 14:00
Tegoroczne wiosenne przebudzenie stawia przed nami wyzwania, jakich, witając nowy rok, nawet sobie nie wyobrażaliśmy - wszystko podlega weryfikacji! Jak w tej rzeczywistości brzmią płytowe nowości?
Piotr Sałajczyk
Piotr SałajczykFoto: Karolina Sałajczyk

O jednej z nich rozmawialiśmy w "Nocnej strefie" z pianistą Piotrem Sałajczykiem, który wydał niedawno znakomity album z wojennymi sonatami Mieczysława Wainberga.

Była też kolejna porcja współczesnej muzyki ukraińskiej - utwory Lubawy Sidorenko i Yevhena Stankovycha oraz organiczne wiolonczelowo-orkiestrowe koncertowanie w muzyce Esy-Pekki Salonena.

***

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną, oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę, wśród nich - Ewa Szczecińska. Prowadząca pisze o sobie tak:

Ciekawych zapraszam do wspólnego słuchania i odkrywania dawnych oraz nowych dźwiękowych konstelacji powstających tu i na drugim końcu świata też.

Muzyka to dźwięki ułożone w najrozmaitszych konstelacjach: kreacja naszych wyobrażeń o świecie, wszechświecie, naturze i nas samych. By zgłębić jej moc - życia z pewnością nie starczy. Ale ciągle coś pcha, by szukać: w czasie i w przestrzeni; w wiekach średnich, wczoraj i dziś; na fortepianie, koto, drumli i syntezatorze...

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 28.03.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Hania Rani: płyta "Home" jest stylistycznym patchworkiem

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 11:16
- Jeżeli chodzi o muzykę na tej płycie, to myślę, że jest ona w jakimś sensie obrazem tego wszystkiego, co już robiłam i czym się na przestrzeni lat fascynowałam, zaczynając od mojego głównego instrumentu, czyli pianina, przez kwintet smyczkowy, kończąc na aktualnych fascynacjach perkusją i kontrabasem - mówiła w "Poranku Dwójki" kompozytorka i pianistka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Pędziwiatr. Przed premierą "Marianny"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 09:00
Już niebawem na rynku muzycznym pojawi się pierwszy solowy album Marka "Latarnika" Pędziwiatra zatytułowany "Marianna". Premiera będzie miała miejsce 29 marca, w Światowym Dniu Fortepianu. Zanim jednak do tego dojdzie, w "Nocnej strefie" powróciliśmy do kompozycji i wykonań Latarnika.
rozwiń zwiń