Maurizio Pollini gra Sonaty fortepianowe Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 16:00
W niedzielne popołudnie Jacek Hawryluk jak co tydzień zaprosił na wspólne słuchanie płyt. Głównym bohaterem był Maurizio Pollini, który zagrał Sonaty fortepianowe: A-dur op. 101 i B-dur op. 106 "Hammerklavier" Ludwiga van Beethovena.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: mat. promocyjne

Maurizio Pollini jest laureatem I nagrody VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1960 roku. Pianista przyszedł na świat w rodzinie mediolańskiego architekta. Talent muzyczny objawił bardzo wcześnie, ale systematyczną naukę gry na fortepianie podjął, mając 11 lat, jako uczeń prof. Carlo Lonatiego, a następnie - prof. Carlo Vidusso. Dyplom Konserwatorium Mediolańskiego uzyskał w 1959 roku. Tego samego roku rozpoczął studia kompozytorskie.

Będąc studentem konserwatorium, uczestniczył w międzynarodowych konkursach pianistycznych. W 1957 roku został laureatem Konkursu Wykonawstwa Muzycznego w Genewie (II nagroda); rok później na tym samym konkursie otrzymał II nagrodę (ex aequo z Ronaldo Turinim) – pierwszej nie przyznano. W 1959 roku został zwycięzcą (I nagroda) Konkursu im. Ettore Pozzoliego w Seregno. Największy triumf Polliniego nastąpił w 1960 roku w Warszawie na Konkursie Chopinowskim.

(chopin.nifc.pl)

Ponadto w audycji wysłuchaliśmy następujących płyt:

  • Javier Camarena - "Signor Gaetano" (Pentatone),
  • Kazimierz Serocki - "Utwory na puzon", wyk.: Wojciech Jeliński, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza, Sepia Ensemble Contemporary Musicians, Trombquartet (DUX),
  • FudalaRot Duo - "Transfiguration" (Bloch, Sanders, Szymanowski) (DUX).

Posłuchaj
58:42 2023_01_29 15_00_01_PR2_Plytomania.mp3 Maurizio Pollini gra Sonaty fortepianowe Beethovena (Płytomania/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Płytomania

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 29.01.2023

Godzina emisji: 15.00

uk

Zobacz więcej na temat: płyta Jacek Hawryluk Dwójka
Czytaj także

Weinberg x2 i Czarnecki x2 na płycie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 18:12
Z jednej strony górskie klimaty, lasy i strumyki Pienin, z drugiej dźwięki niemal filmowe, oddające krajobrazy średniowiecznego Truso. Muzyka Mieczysława Weinberga i Sławomira Czarneckiego znalazła się na płycie "Weinberg-Czarnecki" Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Jej dyrektor - Karolina Nowotczyńska - była gościem "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gaude". Michał Sławecki: od razu powiedziałem "róbmy to!"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 18:00
- Ten projekt jest kompletnym pomieszaniem różnych światów. Z innego świata jest Konrad, a z innego ja. Spotkaliśmy się jednak w tym punkcie, który był dla nas w tym momencie najważniejszy; chcieliśmy przedłożyć ponad to wszystko nasze emocje i coś, czego w dzisiejszych czasach chyba najbardziej brakuje, czyli pewnego spokoju i poczucia nadziei - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Michał Sławecki o płycie "Gaude" z muzyką Konrada Kucza.
rozwiń zwiń