X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Leszczyński: najlepiej w domu z własnymi płytami

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 15:00
Krytyk i publicysta, wydawca i producent płytowy. Postać ważna w polskim życiu muzycznym i zajmujący rozmówca - Stanisław Leszczyński był gościem "Płytomanii".
Audio
Stanisław Leszczyński
Stanisław LeszczyńskiFoto: NIFC

- Zanika fonografia z wielkimi kreatywnymi producentami – wzdycha Stanisław Leszczyński. - Co się teraz dzieje na światowym rynku fonograficznym! Jakie nagrania są nominowane do nagród! Najlepiej zamknąć się w domu z własnymi płytami.

Gość Jacka Hawryluka w "Płytomanii" z pewnością wie co mówi, bowiem przez kilka dekad współtworzył obraz polskiej fonografii.

"Polskie Nagrania"

Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku Stanisław Leszczyński był szefem Działu Muzyki Klasycznej "Polskich Nagrań". W tych czasach nakład płyty z muzyką klasyczną wynosił 2000-5000 egzemplarzy (dziś oznaczałoby to, ze każda niemal płyta z muzyką "poważną" miała status Złotej, a niektóre - Platynowej).

- Jak najściślej współpracowałem z Filharmonią Narodową – wspomina tamte czasy gość "Płytomanii". - To był okres, gdy w miejsce Witolda Rowickiego przyszedł Kazimierz Kord. Miał wielkie plany, panoramiczne spojrzenie na rolę, jaką Filharmonia powinna pełnić. Powstały takie cykle – live – jak "Filharmonia Narodowa przedstawia". Otworzyły się nowe możliwości nagrań utworów wielkoobsadowych: "Mesjasz", "Fidelio", "Orfeusz i Eurydyka" z Andrzejem Hiolskim…

 

Martha Argerich

Współpraca ze słynną Argentyńską pianistką układała się od poczatku znakomicie i przyniosła bogate artystyczne plony, a prywatnie przerodziła się w przyjaźń artystki i producenta. Oto jak powstało jedno z najcenniejszych nagrań Marthy Argerich w Warszawie (Koncert b-moll Czajkowskiego z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Kazimierza Korda - nagranie dostępne w reedycji na płytach CD):

- Martha bardzo polubiła Korda. Wydanie Koncertu Czajkowskiego, o dziwo, spotkało się z większym oporem ze strony Korda, niż Argerich. Ona kocha to nagranie, Kord obawiał się drobnych niedokładności. Zadanie miał karkołomne. Martha w ostatniej chwili, jak zwykle, zmieniała decyzję i w rezultacie grali praktycznie bez próby, a przy zmienności temp, jakie w tej interpretacji obserwujemy, dyrygent miał duży dyskomfort, by nie rzec: wizję katastroficzną. Jest taki moment załamania się… ale to jest walor. Wielu krytyków ocenia, że jest to jedno z ciekawszych nagrań tego koncertu w historii.

 

Polskie Radio

- Nie do przecenienia była współpraca z Polskim Radiem. Otworzył się przewspaniały rozdział mojej fascynacji fonografią. Było oczywiste, żeby studio S-1 wykreować na centrum, marzyło mi się, fonografii światowej. Jedyna metodą było zaporszenie wielkich artystów, którzy by posmakowali tego wielkiego komfortu nagrywania muzyki w Warszawie. Akustyka sprzyja tutaj kreatywności. To nie tylko kwestia prostej parametrycznej charakterystyki tego studia. Od samego początku, kto tylko tutaj coś wykonał lub nagrał, wywoził w świat opinię entuzjastyczną!

Stanisław Leszczyński w rozmowie z Jackiem Hawrylukiem zastanawiał się także nad rolą producenta w Polsce - kim jest i jakie są jego zadania. Stąd też w audycji usłyszymy następujący dialog:

- Potwierdza to moją tezę: jest pan producentem płytowym! - triumfuje Jacek Hawryluk.

- Nie wiem, czy to jest komplement... - ripostuje Stanisław Leszczyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chopin i wiedeńskie zbiory Karola Lanckorońskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 13:00
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa", książka "Karol Lanckoroński i jego wiedeńskie zbiory" oraz kwartalnik RITA BAUM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gala wręczenia nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej – transmisja w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2011 13:39
1 października po raz pierwszy wręczona zostanie nowa nagroda polskiego środowiska muzycznego - Koryfeusz Muzyki Polskiej. Galę uświetni koncert Polskiej Orkiestry Radiowej z Marcinem Zdunikiem jako solistą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokół Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 21:21
1 grudnia Stanisław Leszczyński – zastępca dyrektora ds. artystycznych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina - w geście protestu złożył wypowiedzenie.
rozwiń zwiń