Maria Callas na płytach - 100. urodziny wielkiej gwiazdy muzyki klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 16:00
2 grudnia minęła 100. rocznica urodzin Marii Callas, jednej z największych śpiewaczek XX wieku, zwanej primadonną stulecia. W "Płytomanii" rozmawialiśmy o jej dyskografii: nagraniach, płytach studyjnych, niezapomnianych zapisach live.
Maria Callas - 2 grudnia minęła 100. rocznica urodzin wielkiej gwiazdy muzyki klasycznej
Maria Callas - 2 grudnia minęła 100. rocznica urodzin wielkiej gwiazdy muzyki klasycznejFoto: PAP/dpa

Maria Callas - wielka gwiazda muzyki klasycznej

Mówiliśmy o tym, co wciąż wśród melomanów wzbudza wiele emocji, a wydawcy nieustannie przynosi zyski. Bowiem Maria Callas pozostaje największą klasyczną gwiazdą, jaką wytwórnia EMI (dzisiaj Warner) posiadała w swoim katalogu. 

Czym w ogóle jest opera?

"Kim była Maria Callas? Śpiewaczką? Aktorką? A może to pytanie nie ma w ogóle żadnego sensu. Bo przecież pytamy o rzecz dużo głębszą i szerszą, to znaczy o to, czym w ogóle jest opera" - zastanawia się Piotr Kamiński, który był gościem specjalnego wydania audycji.

Maria Callas - primadonna stulecia

Obdarzona sopranem dramatycznym grecka śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Nazywana La Divina, czyli "Boska", primadonna mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Jedna z największych artystek w historii świata

Upokarzane dziecko, dumna dziewczyna, charyzmatyczna śpiewaczka o dramatycznym i zmysłowym głosie. Zawodowo bezwzględna rywalka, świadoma swojej wartości, niezrównana w aktorskim wykonywaniu ról operowych, niewierna żona, porzucona kochanka, niezrealizowana matka, chora i bezgranicznie samotna. Jedna z największych artystek w historii świata - Maria Callas, właściwie Cecilia Sophia Anna Maria Kalogeropoulou


Posłuchaj
59:44 2023_12_03 14_59_47_PR2_Plytomania.mp3 Maria Callas na płytach - 100. urodziny wielkiej gwiazdy muzyki klasycznej (Płytomania/Dwójka)

 

Urodziła się w Nowym Jorku 2 grudnia 1923 roku w rodzinie greckich emigrantów. Po rozpadnięciu się małżeństwa rodziców Maria wróciła z matką do Aten, gdzie mieszkała do 27 roku życia. W 1945 roku wyemigrowała do USA.

W sierpniu 1941 roku zaśpiewała po raz pierwszy partię tytułową w "Tosce" i stała się w wieku 17 lat jedną z czołowych śpiewaczek greckich.

Ostatni występ w 1965 roku zakończył jej karierę. 16 września 1977 roku zmarła nagle na zawał serca w swym paryskim mieszkaniu.

***

Tytuł audycji: Płytomania

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 3.12.2023

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

Maria Callas. Primadonna stulecia

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 05:40
Obdarzona sopranem dramatycznym grecka śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Nazywana La Divina, czyli "Boska", primadonna mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #624. Maria Callas i jej 20 koncertowych płyt

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 16:00
- Maria Callas z płyt włoskich, 2 duże boksy, 10-płytowe, w sumie 20 płyt - tak prowadzący Przemysław Psikuta zapowiedział temat audycji. Tym razem słuchaliśmy nagrań niezwykłej sopranistki wydanych pod tytułem "La donna, la doce, la diva".
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #625. Maria Callas i jej 20 koncertowych płyt, cz. 2

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 16:29
- To nasze drugie spotkanie z nagraniami koncertowymi Marii Callas. Te włoskie płyty to najbardziej prawdziwe oblicze artystki, 20 albumów fantastycznie wydanych, ze zdjęciami ze spektakli - tak to wydanie audycji "Duża czarna" rozpoczął Przemysław Psikuta. 
rozwiń zwiń