Kultura muzyczna przedwojennego Wilna

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 08:00
W audycji "Album polski" słuchaliśmy wspomnień kompozytorów Romualda Twardowskiego i Witolda Rudzińskiego (z taśm archiwalnych PR) oraz śpiewaka Bernarda Ładysza (Archiwum PR).
Audio
  • Kultura muzyczna przedwojennego Wilna (Album polski/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Polona/domena publiczna

O tym, jak wyglądało życie muzyczne miasta opowiedziała ponadto dr.hab Maria Ankudowicz- Bieńkowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, autorka m.in. książki "Polskie Życie muzyczne w Wilnie lat II Rzeczypospolitej"

***

Tytuł audycji: Album polski 

Prowadzi: Beata Stylińska

Data emisji: 13.08.2018

Godzina emisji: 22.30

bch/mko

Czytaj także

"Ignacy Jan Paderewski był przerażony rozmiarem swojego sukcesu"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 10:46
- Porównania z Michaelem Jacksonem czy innymi postaciami tego typu są tu całkowicie na miejscu. Ten sam rodzaj fascynacji tłumów, ten sam rodzaj audytorium, które przychodzi nie tylko dla sztuki, ale i z ciekawości i walczy o autograf, o pukiel włosów, o uściśnięcie ręki - mówiła dr Małgorzata Perkowska-Waszek, autorka publikacji "Paderewski i jego twórczość".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Adam Didur osiągnął wszystko, co mógł osiągnąć śpiewak"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 08:00
- Przeszedł do historii jako jeden z największych artystów w dziejach sztuki śpiewaczej. A startował z całkowitych dołów społecznych, bo urodził się jako nieślubny syn córki leśniczego w Woli Sękowej k. Sanoka. Dopiero później jego matka poślubiła miejscowego nauczyciela Antoniego Didura i ten go usynowił - mówił w Dwójce Józef Kański, muzykolog i krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lwów był muzyczną stolicą Polski"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 10:10
- Na początku ubiegłego wieku Lwów miał bardzo wiele instytucji muzycznych, które działały bardzo aktywnie. Opera, towarzystwo muzyczne, filharmonia, wiele chórów i orkiestr. Miasto tętniło muzyką – mówił w Dwójce dr Michał Piekarski.
rozwiń zwiń