X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kartoteka" Różewicza na zakończenie cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 10:56
W cyklu "Polski w Dwójce" przedstawiliśmy jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej dramaturgii.
Audio
  • Zapowiedź premiery "Kartoteki" Tadeusza Rożewicza w cyklu "Czytamy dramaty stulecia" (Wybieram Dwójkę)
Próba do spektaklu Kartoteka w Teatrze Polskim
Próba do spektaklu "Kartoteka" w Teatrze PolskimFoto: Piotr Piorun/PR

Na finał cyklu, jaki w roku obchodów stulecia niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia prezentował we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie, przedstawiliśmy "Kartotekę" Tadeusza Różewicza.

Dramat ten został opublikowany w miesięczniku "Dialog" w 1960 roku i doczekał się kilkudziesięciu wystawień w teatrze polskim oraz za granicą. Różewicz w wielu wątkach wyraźnie nawiązywał do przeżyć wojennego pokolenia, do którego sam należał. Czy więc dramat ten jest historycznym zapisem pewnego okresu historii Polski, czy też uniwersalnym współczesnym moralitetem, który może być czytany w oderwaniu od historycznego kontekstu? Takie pytania postawił sobie reżyser spektaklu Artur Tyszkiewicz. Wystąpili m.in. Piotr Bajtlik, Tomasz Drabek, Izabella Bukowska, Anna Cieślak, Lidia Sadowa. A w roli Narratora – Andrzej Seweryn.

Niedzielne słuchowisko poprzedziła rozmowa Małgorzaty Szymankiewicz o dramacie Różewicza z prof. Barbarą Osterloff oraz z prof. Jackiem Kopcińskim w audycji "O wszystkim z kulturą" – w środę 12 grudnia o godz. 17.30.

W ramach prezentacji serii premier "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia" od maja br. na scenie Teatru Polskiego i na antenie Dwójki wystawione i wyemitowane zostały ważne polskie dramaty powstałe po 1918 roku. Były to: "Kurka wodna" Stanisława Ignacego Witkiewicza (reż. Anna Wieczur-Bluszcz), "Lalek" Zbigniewa Herberta (reż. Dariusz Błaszczyk), "Garbus" Sławomira Mrożka (reż. Jerzy Schejbal), "Uciekła mi przepióreczka" Stefana Żeromskiego (rez. Łukasz Lewandowski) i "Żeglarz” Jerzego Szaniawskiego (reż. Wawrzyniec Kostrzewski).


bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Garbus" Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 15:43
Sztuka Sławomira Mrożka, która swój pierwodruk miała w miesięczniku "Dialog" w 1975 roku, była naszą kolejną propozycją z cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uciekła mi przepióreczka". Żeromski na 100-lecie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 12:32
Dramat Stefana Żeromskiego z 1924 roku był naszą kolejną propozycją z cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". Zobacz nagranie wideo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żeglarz" Jerzego Szaniawskiego z Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 17:00
Program 2 stulecie odzyskania niepodległości świętuje, prezentując najważniejsze dramaty powstałe po 1918 roku. 
rozwiń zwiń