"Kartoteka" Różewicza na zakończenie cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 10:56
W cyklu "Polski w Dwójce" przedstawiliśmy jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej dramaturgii.
Audio
  • Zapowiedź premiery "Kartoteki" Tadeusza Rożewicza w cyklu "Czytamy dramaty stulecia" (Wybieram Dwójkę)
Próba do spektaklu Kartoteka w Teatrze Polskim
Próba do spektaklu "Kartoteka" w Teatrze PolskimFoto: Piotr Piorun/PR

Na finał cyklu, jaki w roku obchodów stulecia niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia prezentował we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie, przedstawiliśmy "Kartotekę" Tadeusza Różewicza.

Dramat ten został opublikowany w miesięczniku "Dialog" w 1960 roku i doczekał się kilkudziesięciu wystawień w teatrze polskim oraz za granicą. Różewicz w wielu wątkach wyraźnie nawiązywał do przeżyć wojennego pokolenia, do którego sam należał. Czy więc dramat ten jest historycznym zapisem pewnego okresu historii Polski, czy też uniwersalnym współczesnym moralitetem, który może być czytany w oderwaniu od historycznego kontekstu? Takie pytania postawił sobie reżyser spektaklu Artur Tyszkiewicz. Wystąpili m.in. Piotr Bajtlik, Tomasz Drabek, Izabella Bukowska, Anna Cieślak, Lidia Sadowa. A w roli Narratora – Andrzej Seweryn.

Niedzielne słuchowisko poprzedziła rozmowa Małgorzaty Szymankiewicz o dramacie Różewicza z prof. Barbarą Osterloff oraz z prof. Jackiem Kopcińskim w audycji "O wszystkim z kulturą" – w środę 12 grudnia o godz. 17.30.

W ramach prezentacji serii premier "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia" od maja br. na scenie Teatru Polskiego i na antenie Dwójki wystawione i wyemitowane zostały ważne polskie dramaty powstałe po 1918 roku. Były to: "Kurka wodna" Stanisława Ignacego Witkiewicza (reż. Anna Wieczur-Bluszcz), "Lalek" Zbigniewa Herberta (reż. Dariusz Błaszczyk), "Garbus" Sławomira Mrożka (reż. Jerzy Schejbal), "Uciekła mi przepióreczka" Stefana Żeromskiego (rez. Łukasz Lewandowski) i "Żeglarz” Jerzego Szaniawskiego (reż. Wawrzyniec Kostrzewski).


bch/jp

Czytaj także

"Garbus" Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 15:43
Sztuka Sławomira Mrożka, która swój pierwodruk miała w miesięczniku "Dialog" w 1975 roku, była naszą kolejną propozycją z cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uciekła mi przepióreczka". Żeromski na 100-lecie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 12:32
Dramat Stefana Żeromskiego z 1924 roku był naszą kolejną propozycją z cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokół prawdy i mitu. "Żeglarz" Szaniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 12:00
"Żeglarz" Jerzego Szaniawskiego - jak mówił reżyser Wawrzyniec Kostrzewski - stawia uniwersalne i poważne pytania o rolę prawdy i mitu w życiu społeczności. 
rozwiń zwiń