Bruckner i Skrowaczewski we Franfurcie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 12:00
Słynny polski dyrygent poprowadził HR-Sinfonieorchester podczas listopadowego koncertu. Zapraszamy na retransmisję.
Stanisław Skrowaczewski. Symfonika Brucknera to znak firmowy wybitnego dyrygenta
Stanisław Skrowaczewski. Symfonika Brucknera to znak firmowy wybitnego dyrygentaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Muzyka symfoniczna Antona Brucknera uważana jest za wyrafinowaną i trudną w odbiorze. Stanisław Skrowaczewski sądzi, że jest ona po prostu bardzo piękna. I to słychać w jego interpretacjach, z których słynie, zdobywając za nie liczne nagrody, między innymi Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego. W 2002 roku, zarejestrowany dla Arte Nova wspólnie z Saarländischer Rundfunk Orchestra, cykl jedenastu symfonii Brucknera uhonorowany został w Cannes nagrodą za najlepsze nagranie muzyki symfonicznej przełomu XVIII i XIX wieku.

Miłość do Brucknera popchnęła Skrowaczewskiego do umieszczenia tego kompozytora w programie koncertu... sylwestrowego. Agent był przerażony, dyrygent nieugięty. I wygrał: koncert stał się wielkim sukcesem.

IX Symfonia d-moll Antona Brucknera skomponowana została w latach 1887-1896. Dzieło, zadedykowane "ukochanemu Bogu", uchodzi za nieukończone - zachowały się jedynie fragmenty partytury ostatniej części. Finał symfonii rekonstruuje się zatem ze szkiców. Można jednak mieć nadzieję, że kiedyś uda się odnaleźć brakujące strony rękopisu: ubytki przypisuje się najazdowi kolekcjonerów pamiątek na dom kompozytora tuż po jego śmierci…

Z drugiej jednak strony optymizm gaśnie, gdy uświadomimy sobie, że Bruckner w przeczuciu nadciągającej śmierci planował wykonanie swego "Te Deum" jako ostatniej części IX Symfonii, tak jakby wiedział, że pracy nie zdąży ukończyć.

Program:

Stanisław Skrowaczewski Passacaglia Immaginaria

Anton Bruckner IX Symfonia d-moll

Wyk. HR-Sinfonieorchester, dyr. Stanisław Skrowaczewski

(27.11.2014)

Na retransmisję koncertu zapraszamy do "Filharmonii Dwójki" w piątek (20.02) w godzinach 19.00-22.00. Program poprowadzi Klaudia Baranowska.
mm

Czytaj także

Diamentowa Batuta dla Stanisława Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2009 13:21
Diamentowa Batuta trafi w ręce Stanisława Skrowaczewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa ze Stanisławem Skrowaczewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 10:28
W rozmowie z Anną Skulską słynny polski dyrygent i kompozytor ujawnił wiele sekretów swojego warsztatu i podzielił się swoimi poglądami na literaturę muzyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrowaczewski: gdybym osiągnął ideał, byłbym nieszczęśliwy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 20:00
W dniu 90. urodzin jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów Anna Skulska przypomniała fragmenty radiowych rozmów z Jubilatem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrygent w centrum świata. Stanisław Skrowaczewski i Paryż

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 14:00
– Musiałem wracać z powodów politycznych. Przez to, że mieszkałem w Paryżu, moi rodzice byli zagrożeni wywózką na Syberię – wspominał wybitny polski dyrygent.
rozwiń zwiń