Bryce Dressner na Sacrum Profanum. Transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 20:00
Symfoniczne dzieła gitarzysty zespołu The National zabrzmią w poniedziałek (14.09) w Krakowie oraz na antenie Dwójki.
Kompozycje Dessnera określane bywają przez krytyków jako olśniewające i pełne serca (NPR) i żywiołowe (The New York Times)
Kompozycje Dessnera określane bywają przez krytyków jako "olśniewające i pełne serca" (NPR) i "żywiołowe" (The New York Times)Foto: Charlotte de Mezamat / mat. promocyjne Krakowskiego Biura Festiwalowego

Bryce Dessner to jeden z najbardziej wziętych kompozytorów swojego pokolenia, często tworzący utwory na zamówienie zespołów i instytucji z kręgu muzyki klasycznej. Jest znany głównie jako gitarzysta grupy The National, ale aktywnie udziela się też jako kurator, należąc do najbardziej kreatywnych postaci w dynamicznie rozwijającym się nurcie muzyki współczesnej.

Dla Dessnera, urodzonego w 1976 r. w Cincinnati w stanie Ohio, budowanie mostów pomiędzy różnymi muzycznymi językami i społecznościami jest czymś zupełnie naturalnym. Swoją edukację muzyczną zaczynał od gry na flecie, a jako nastolatek przerzucił się na gitarę klasyczną. W szkole średniej założył zespół ze swoim bratem bliźniakiem Aaronem, również gitarzystą. Jest absolwentem Yale University, gdzie ukończył studia zarówno licencjackie, jak i magisterskie. Pod koniec lat 90. założył instrumentalny kwartet Clogs, a w 2001 r. wraz z bratem, wokalistą Mattem Berningerem oraz inną parą braci - basistą Scottem i perkusistą Bryanem Devendorfem utworzył indie-rockowy zespół The National, który zdobył olbrzymią popularność i uznanie krytyków, czego efektem była m.in. zeszłoroczna nominacja do nagrody Grammy.

Równolegle artysta komponował utwory orkiestrowe, kameralne i wokalne na zamówienie Los Angeles Philharmonic, Kronos Quartet, BAM Next Wave Festival, Barbican Centre, Edinburgh International Festival, Sydney Festival, eighth blackbird, Sō Percussion, New York City Ballet i wielu innych zespołów oraz instytucji.

***

Program:

Bryce Dessner Garcia Counterpoint, Music for Wood and Strings, Lachrimae, St. Carolyn by the Sea

Wyk. Bryce Dessner (The National) - gitara elektryczna, Aaron Dessner (The National) – gitara elektryczna, Sō Percussion (Eric Cha-Beach, Josh Quillen, Adam Sliwinski, Jason Treuting), Sinfonietta Cracovia, dyr. André de Ridde

Na transmisję koncertu w "Filharmonii Dwójki" zapraszamy w poniedziałek (14.09) w godzinach 19.30-22.15. Program poprowadzi Jacek Hawryluk.

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Sacrum Profanum" 2015 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 21:00
W niedzielę 13 września w Krakowie rusza 13. odsłona "Sacrum Profanum". Program 2 Polskiego Radia, patron festiwalu, zaprasza na transmisje koncertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzowie sceny alternatywnej. Rusza "Sacrum Profanum"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 19:00
W "Wybieram Dwójkę" zapraszaliśmy na rozpoczynający się 13 września w Krakowie jeden z najciekawszych festiwali muzycznych Europy.
rozwiń zwiń