REKLAMA

Duńczycy i opowieści o magicznym rogu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 12:35
W "Filharmonii Dwójki: usłyszymy m.in. "Des Knaben Wunderhorn" Mahlera w wykonaniu Duńskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej.
Moritz von Schwind: Des Knaben Wunderhorn
Moritz von Schwind: Des Knaben WunderhornFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

"Magiczny róg chłopca" to zbiór romantycznie wyidealizowanych ludowych opowieści niemieckich, zebranych i przykrojonych do mieszczańskich gustów przez Achima von Arnima i Clemensa Brentano w latach 1805-1808. Zbiór ten szybko zbłądził pod strzechy i spełnił trudną do przecenienia rolę dla rozwoju niemieckiej świadomości narodowej.

Gustaw Mahler był pod ogromnym wpływem tego zbioru: zawarte w nim wiersze opracowywał muzycznie przez niemal całe życie. Poszczególne pieśni włączał do swych symfonii (Drugiej, Trzeciej i Czwartej), opracowywał je na głos z fortepianem, a w 1899 roku opublikował Pieśni ze zbioru "Des Knaben Wunderhorn" na głos i orkiestrę.

Program: 

Gustav Mahler Des Knaben Wunderhorn; Jan Sibelius II Symfonia D-dur, op. 43

Wyk. Nathalie Stutzmann - kontralt, Johan Reuter - baryton, Duńska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, dyr Vasili Petrenko (11.02.2016 DR Concert House, Kopenhaga)

***

Na "Filharmonię Dwójki" we wtorek (8.11) w godz. 19.30-21.30 zaprasza Klaudia Baranowska

jp/mc

Zobacz więcej na temat: Gustav Mahler koncert
Czytaj także

Minasi: Händel potrafił oddać uczucia nieoczywiste

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 13:38
- Na przykład pierwsza aria Irene jest w tonacji G-dur, choć śpiewająca ją postać cierpi - o utworze "Tamerlano" Georga Friedricha Händla opowiadał w Dwójce Riccardo Minasi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vincent Dumestre: naukę muzyki zacznij, rysując instrument

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 10:00
- Na początek prosimy dzieci o zbudowanie instrumentów. Wycinają je z papieru, kleją, malują - opowiadał o "L’ecole harmonique" Vincent Dumestre, czołowy francuski wykonawca baroku.
rozwiń zwiń