X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paweł Klecki i jego rękopis znaleziony w Mediolanie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 14:03
- Paweł Klecki wydawał swoje kompozycje u najlepszych wydawców niemieckich. Niestety gdy w 1933 roku Hitler doszedł do władzy, utwory polskiego artysty uznano za "sztukę zdegenerowaną" i zostały publicznie spalone – powiedział w Dwójce Andrzej Wendland, dyrektor Tansman Festival.
Audio
  • Rozmowa z Andrzejem Wendlandem, Jerzy Maksymiukiem, Łukasz Długoszem, i Januszem Marynowskim o twórczości Pawła Kleckiego (Filharmonia Dwójki)
Rękopisy utworów Pawła Kleckiego zostały znalezione w pobliżu budynku La Scali w 1965 roku
Rękopisy utworów Pawła Kleckiego zostały znalezione w pobliżu budynku La Scali w 1965 rokuFoto: Albertomos/Wikimedia/domena publiczna

O kunszcie twórczości kompozytorskiej światowej sławy dyrygenta można było się

Zobacz także
maksymiuk1200.jpg
Audycja Jerzego Maksymiuka w Dwójce

przekonać podczas finału festiwalu w Filharmonii Łódzkiej, w ramach którego swą premierę miało m.in. wykonanie polskie jego Sinfonietty na orkiestrę smyczkową. Równie fascynująca jak burzliwe losy Pawła Kleckiego, jest historia dotycząca odnalezionych rękopisów jego utworów.

- Klecki będąc w Mediolanie, mieszkał w hotelu Metropol, obok La Scali w Mediolanie. W związku ze swoim żydowskim pochodzeniem musiał tym razem uciekać z Włoch. Przed wyjazdem ukrył w podziemiach hotelu dwie drewniane skrzynki ze swymi rękopisami. Gdy w 1965 roku próbowano w tym miejscu postawić nowy budynek, odnaleziono je w nienaruszonym stanie – powiedział Andrzej Wendland.

W nagraniu audycji wysłuchamy również rozmowy z Jerzym Maksymiukiem, Łukaszem Długoszem i Januszem Marynowskim - wykonawcami Sinfonietty Pawła Kleckiego, które miało swoją premierę podczas finału Tansman Festival we wtorek 29 listopada w Filharmonii Łódzkiej.

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Andrzej Wendland (dyrektor artystyczny Tansman Festival), Jerzy Maksymiuk (dyrygent),  Łukasz Długosz (flecista) i Janusz Marynowski (dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia)

Data emisji: 29.11.2016

Godzina emisji: 19.38

Materiał wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mz/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Górecki wyśpiewał mi nazwisko Tansmana"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 17:00
- To było podczas rozmowy telefonicznej. Melodia oparta na literach imienia i nazwiska Tansmana stała się tematem IV Symfonii Góreckiego - wspominał inicjator dzieła Andrzej Wendland.
rozwiń zwiń