X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alexander Liebreich. Dyrygent wśród nocy Orientu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 14:27
– Zarówno III Symfonii Szymanowskiego, jak i "Szeherezadzie" Ravela towarzyszy aura nocy. Jak wiemy, wszystko na Bliskim Wschodzie dzieje się w nocy. W ciągu dnia jest po prostu za gorąco – śmiał się dyrektor artystyczny NOSPR, który poprowadził inauguracyjny koncert festiwalu Łańcuch XIV.
Audio
  • Alexander Liebreich. Dyrygent wśród nocy Orientu (Filharmonia Dwójki)
  • Z Elżbietą Markowską, Iwoną Sobotką i Andrzejem Lampertem rozmawia Beata Stylińska (Filharmonia Dwójki)
Aleksander Liebreich dyryguje NOSPR podczas inauguracyjnego koncertu Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIV (28 stycznia 2017 r.)
Aleksander Liebreich dyryguje NOSPR podczas inauguracyjnego koncertu Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIV (28 stycznia 2017 r.)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

– We wszystkich tych dziełach słyszę wspólny element, który nazwałbym "muzyką nocy". To pewien specyficzny koloryt, redukcja do bardzo intymnego wyrazu. Orientalistyczny nastrój nocy jest metaforą - gdy zapadnie zmrok, zmienia się nasze postrzeganie rzeczywistości, wszystko wydaje się nabierać innych, dotąd nieznanych kształtów, a nasza wyobraźnia działa dużo silniej – powiedział Alexander Liebreich.

W Dwójce dyrygent mówił także o tym, co jeszcze łączy twórczość Ravela i Szymanowskiego, jak w przestrzeni "muzyki nocy" sytuuje się IV Symfonia Witolda Lutosławskiego (która zabrzmiała na inauguracji Łańcucha XIV obok dzieł wspomnianych wcześniej kompozytorów), i zastanawiał się nad pewną nagłą, a istotną zmianą, którą Lutosławski wprowadził do tego utworu.

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Alexander Liebreich (pierwszy dyrygent i dyrektor artyczny NOSPR)

Data emisji: 28.01.2017

Godzina emisji: 20.30

Materiał został wyemitowany "Filharmonii Dwójki".

Ponadto w audycji wysłuchaliśmy rozmowy Beaty Stylińskiej z Elżbietą Markowską, prezesem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, oraz solistami inauguracyjnego koncertu - Iwoną Sobotką i Andrzejem Lampertem.

mc/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIV

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 17:11
Festiwal odbywa się w dniach 28 stycznia – 12 lutego w Warszawie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Dwójka jest na miejscu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łańcuch". Pojedynki Lutosławskiego z Szymanowskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 10:00
Twórczość dwóch wielkich kompozytorów jest osią tegorocznego festiwalu Witolda Lutosławskiego. - Naszą ideą jest prezentowanie muzyki Lutosławskiego w takim kontekście, żeby ujawnić pewne jej cechy - mówił w Dwójce muzykolog Marcin Krajewski, współorganizator wydarzenia.
rozwiń zwiń